Türkiye'deki KOBİ'lerde çalışma ilşkileri: Yalova ili örneği
Labour relations in SMEs in Turkey: The case of Yalova province
- Tez No: 311880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak ekonomide, sosyal alanda ve teknolojide meydana gelen hızlı değişiklik ve yenilikler ve buna bağlı olarak iş organizasyonlarının değişime uğraması, artan işsizlik, esnek üretim ve yönetim tekniklerinin uygulanmaya başlaması, istihdamın sanayiden hizmetler kesimine kayması, kişisel beklentilerin toplumsal beklentilerin üzerine çıkması ekonomik, siyasi ve sosyal yapıyı olduğu kadar çalışma ilişkilerini de etkilemiştir.Bütün bu gelişmeler sanayide; büyük yatırım yapmak istemeyen, el emeği ile de mal ve hizmet üretebilen, yeni fikir ve pazarlara açık, iç ve dış pazardaki gelişmelere yakından takip ederek, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi bilen, sanayicinin kendi yaşadığı yere yatırım yapmasına imkan sağlayan, bölgesel gelişmeyi tetikleyen, dış çevreden gelebilecek değişiklikleri yerinde ve zamanında tepki vererek uyum sağlayabilen KOBİ'leri ön plana çıkmıştır.KOBİ'lerin sanayileşmede ön plana çıkması, bu tür işletmelerde çalışma ilişkileri yapısının incelenmesini, işçi ve işverenin konuya bakışlarını tespit edilmesine, çalışma ilişkileri uygulamasının düzeyinin belirlenmesini gerekli kılmıştırBu çalışmada söz konusu değişim ve dönüşüme büyük işletmelere göre, esneklikleri sayesinde daha hızlı uyum sağlayabilen, Türkiye ekonomisinde önemli bir üretim ve istihdam büyüklüğünü sahip KOBİ'lerin yapısı ve çalışma ilişkileri incelenmeye çalışılmış, bu amaçla; Yalova İlinde KOBİ'lerde çalışanlar ile işletme sahiplerini kapsayan bir araştırma yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization rapid changes and innovations in economy, social life and technology and accordingly alters in work organizations, increasing unemployment, starting to use flexible production and management techniques, increasing rate of employment in service sector and increasing importance of personal expectations affected economic, political and social structure as much as working relationships.After all these developments importance of Small and Medium Sized Enterprises (SME) are increasing, which doesn?t need large amount of investment, produce goods and services with using manual labor, open to new ideas and markets, follow the changes in domestic and foreign markets, know the needs of customers, make investment in living area of investors, increase regional development and make quick reflections on time against changes in external environment.Increasing importance of SME?s in industry make some studies more important. Some of them are studies about structure of working relations, identifying viewpoints of workers and employers about working relationships and determining implementation level working relationshipsSmall and Medium Sized Enterprises (SME) have an important percentage of production and employment rate in Turkish economy. In this study author focused on structures and working relations of Small and Medium Sized Enterprises, which are easily adapted this variation and transformation because of their more elastic organizations than big companies. In this study working relations between workers and owner of SME?s in Yalova was researched and results were evaluated.