Enerji güvenliği bağlamında Orta Asya ve Kafkasya'daki bölgesel politikaları
Turkish regional politics in the Middle Asia and Caucasia in the concept of energy security
  1. Tez No: 311885
  2. Yazar: FAYSAL KÖTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Hazar Bölgesinde Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan dahil olmak üzere bir çok ülke bağımsızlığını kazanmıştır. Bölgenin hidrokarbon enerji kaynakları bakımından zengin olması, bölgenin küresel aktörler açısından odak noktası haline gelmesine sebep olmuştur. Türkiye'nin bölgeyle dil, din ve kültürel bağlarının bulunması Türkiye'nin bölge ülkeleriyle inisiyatifi elinde bulunduran bir dış politika izlemesini sağlamıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin Orta Asya ve Kafkaslardaki bölgesel politikaları enerji güvenliği bağlamında ele alınacaktır. Türkiye'nin bölgede geliştirdiği politikalar Soğuk Savaş ve dış politika perspektifleri açısından ele alınacaktır. Türkiye'nin enerji politikaları, dış politikası, boru hatları projeleri ve bunların birbirleriyle olan etkileşimleri analiz edilecektir. ABD, Rusya, AB, Çin ve İran gibi bölgesel ve küresel aktörlerin enerji ve dış politikaları büyük oyun bağlamında araştırılacaktır. Hazar Havzası'nın jeopolitik öneminin artacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'nin bölgeyle olan tarihsel bağları ve jeostratejik konumundan faydalanarak bölgedeki devlerle ilişkilerini geliştirmesi ve doğu - batı ve kuzey - güney enerji koridorunun kilit ülkelerinden biri haline gelmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics, many states in the Caspian Region including Azerbaijan, Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan etc. have gained their independence. Due to rich hydrocarbon reserves, the region became the focal point of global actors. Linguistic, religious, cultural ties between the region countries and Turkey led Turkey to follow an initiative foreign policy. In this thesis the regional politics between Turkey and regional countries will be analyzed in the concept of energy security. The Turkish energy politics in the region since the cold war from the view of foreign policy perspective will be studied. Turkey's energy politics, foreign policy, pipeline projects and their interaction between them will be analyzed. We study the foreign and energy relations of countries such as USA, Russian Federation, European Union, China and Iran in the context of New Great Game as well. It is anticipated that the importance of Caspian Region will increase. It is expected that Turkey will develop better relationships with the regional countries by using her historical ties and will become one of the key countries of the east - west and north - south energy corridor.