Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğinde farklı insizyon özelliklerinin yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
An Investigation about the effects of different incision techniques on wound healing in GTR
- Tez No: 31190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Yönlendirilmiş doku re jenerasyonu tekniğinde farklı insizyon özelliklerinin yara iyileşmesi üzerine olan etkile rinin değerlendirildiği klinik çalışmamız, toplam 18 hastaya ait 64 periodontal kemik defektinin tedavisi ile yürütülmüş tür- Kemik def ektlerinin tedavisinde, Y.D.R. tekniği ile sul- kuler insizyon ve Millipore Filter (Gurup I), yine aynı tek nikle M.U.F. insizyonu ve Millipore Filter (Gurup II), kont rol gurubu olarak da M.U.F. olmak üzere (Gurup III) üç fark lı cerrahi yöntem uygulandı. Klinik parametre olarak; cep derinliği, ataçman ka zancı veya kaybı miktarı, dişeti çekilne miktarı, plak indek si ve Gingival indeksi değerleri kullanılmıştır. Tedavi gu rupları, başlangıç, 3. ve 6. aylardaki araştırma periyotla rında, gurup içi ve guruplar arasında, defekt tipine göre gu rup içi olarak karşılaştırılmışlardır. Sonuçlarımıza göre tüm tedavi gurupları cep derinli ğini azaltmada ve ataçman kazancında etkin olurken, en fazla başarı Gurup Il'de görülmüştür. Kontrol gurubu ile membran uygulanan guruplar arasında ataçman kazancı değerleri arasın- dakifark anlamlı bulunmuştur. Vertikal kemik def ektlerinde sn fazla ataçman kazancı Gurup II ile sağlanırken, Klas II furkas- yon def ektlerinde ise Gurup I ile elde edilmiştir. Dişeti çe kilmesi bakımından tedavi gurupları arasında istatistiksel olarak fark gözlenmezken, kontrol gurubunda dişeti çekilmesi daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ABOUT THE EFFECTS OF DIFFERENT INCISION TECHNIQUES ON UOUND HEALING IN GTR. Effect of different incision techniques on wound healing where the principle of guided tissue regeneration has been applied is evaluated in this study. Sixty-four peri odontal bony defects in eighteen patients were treated. Three different surgical techniques such as sulcular incision and Millipore Filter with GTR (Group I), MUF incision and Milli- pore Filter with GTR (Group II), and control group with only MUF (Group III) were performed. Pocket depth, amount of gain or loss in attachment, amount of gingival recession, plaque index and gingival index were used as clinical parameters. Treatment groups were com pared both within the groups and between the groups at the beginning and in the 3 rd. and 6 th. months and they were also compared within the group according to the type of de fects. According to our results, while all treatment groups were effective in reducing the pocket depth and gaining attachment level, Group II was found to be the most effective one. Difference in attachment level gain between the control group and groups with membrane was significant. Group II in vertical bone defects and Group I in Class II furcation de fects obtained the maximum gain in attachment level. Sta tistically, no significant differences were observed between the treatment groups, however the amount of gingival reces sion was more in the control group.