Devamlı ve sabit kuvvet uygulamak için oluşturulan yeni bir düzeneğin kanin distalizasyonu için kullanımı ve etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 31189
  2. Yazar: ALİ DARENDELİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışma, sabit ve devamlı kuvvet uygulayan bir düzenek tasarlayıp klinikte uygulanabilirliğini ve sabit ve devamlı kuvvet uygulamasının, devamlı fakat azalan kuvvet uygulamasına kıyasla diş hareketini nasıl etkilediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya üst birinci premolar dişlerin çekilerek sabit orto- dontik yaklaşımla tedavi edilmeleri planlanan ve üst çenede ankraj isteminin maksimum olmadığı 15 hasta alınmıştır. Bu hastalardan 3'ü erkek 5'i kız olmak üzere 8 tanesinin kronolojik yaşları 11-8 ile 14-4 arasında olup, kronolojik yaş ortalamaları 13 yıl ± l yıl 2 ay; geriye kalan 3'ü erkek 4'ü kız olmak üzere 7 tanesinin kronolojik yaşları ise, 16-8 ile 21-6 arasında olup kronolojik yaş ortalamaları 18 yıl 2 ay ± l yıl 9 aydır. Hastaların her birinin üst kanın dişleri yeni ve orijinal olarak tasarlanan ve sabit ve devamlı 50 gram'lık kuvvet uygulayıp aktivasyon gerektirmeyen DS retraktörü ile; üst sol kanın dişleri ise başlangıç kuvveti 50 gram olup, aktivasyonların yenilendiği üçer haftalık zaman dilimlerinde devamlı fakat yaklaşık 35 grama kadar aza--125- lan kuvvet uygulayan kapalı helezon! zemberek (“pull- coil”, -PC-) ile distalize edilmiştir. Uygulama süresi sağ ve sol kaninlerden birisinin distalizasyonu tamamlanınca sona ermiştir. Hastalar üç haftada bir kontrol edilip,kapayıcı helezoni zemberekleri aktive edilmiş ve çekim boşluklarının mezio - distal boyutları ölçülerek kaydedilmiştir. Ayrıca tedavi başlangıcında ve sonunda; lateral ve baziler uzak röntgen filmleri, periapikal filmler, ağıziçi fotoğraflar alınıp üst sağ ve sol kanin dişlerin periodontal cep derinlikleri ölçülmüştür. Şefalometrik çizimlerden ve klinikte yapılan ölçümlerden elde edilen değerler biyometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları; DS retraktörünün kanın dişi retraksiyonunda başarılı olduğunu, sabit ve devamlı kuvvet uygulamasının devamlı ve azalan kuvvet uygulamasına kıyasla daha hızlı diş hareketi oluşturduğunu, 50 gramlık kuvvet düzeyinin kanin dişi için fizyolojik sınırlarda ancak optimal düzeyin altında olduğunu, diş hareketi miktarının' dişe uygulanan strese bağlı olarak arttığını ve diş hareketi hızının adole- santlarda erişkinlere kıyasla daha fazla olduğunu göstermiştir.-
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y The purpose of this study was to test the clinical use of a new and original spring (DS retractor) which applies a constant and continuous force without the need of reactivation. In addition this study's ob jective was to evaluate the effect of constant and con tinuous force versus continuous but degrading force on the rate of tooth movement. 15 patients who had their two first upper premolars removed and who required no maksimum anchorage as a part of their orthodontic treat ment were included in this study. 8 of these patients (3 boys 5 girls), were between the ages of 11-8 and 14-4 years old with a mean age of 13 ± 1.2 years and the rest of the patients (3 boys 4 girls), were between the ages of 18.8 and 21.6 years old with a mean age of 18.2 ± 1.9 years. On each patient; the right upper canine was ret racted using the DS retractor (DS) which applied a constant and continuous force od 50 grams. The left up per canine was retracted with a closed coil spring (DC) which applied an initial force of 50 grams, which with time before each reactivation degraded to approximately-127- 35 grams. The study was terminated when one of the two canines was completely retracted. The pull - coils were reactivated and the ex traction spaces were measured clinically every three weeks. Full documentation with lateral and basiler cephalometr i c x-ray films, photographs were taken and measurements of periodontal pockets of right and left canines were performed before and after treatment. Systematic differences between measurements and diffe rences in the treatment effects between two types of retraction mechanics were tested bi os tat i s t i cal ly. The results showed that : - DS retractor was sucessful in the canine retraction, - the continuous and constant force application with the DS retractor created a more rapid canine movement over the continuous but degrading force application, - 50 grams of force was in the physiological limits but below the optimal force level for canines, - the canine was retracted faster in adolesants then in adul t s.