Gömülü alt yirmiyaş dişlerinin çekiminden sonra postoperatif ödem ağrı ve trismus üzerine methylprednisoloneun etkisinin araştırılması
- Tez No: 31191
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİMİ DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
49 7. ÖZET Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekiminden sonra çeşitli faktörlere bağlı olarak ödem, ağn ve trismus meydana gelmektedir. Postopoperatif komplikasyonların önlenmesi için birçok ilaç ve yöntem kullanılmaktadır. Bizim araştırmamızda, çift taraflı tamamen benzer pozisyonda gömülü alt yirmi yaş dişleri olan hastaların bir taraftaki dişleri deney, diğer taraftaki dişleri kontrol grubu olarak ayrıldı. Deney grubundaki dişlerin operasyonundan önce hastalara intravenöz olarak 40 mg. methylprednisolone enjekte edildi. Kontrol grubundaki dişlerin operasyonundan önce hastalara intravenöz 3 mi. serum fizyo lojik enjekte edildi. Postoperatif ödemi postero-anterior kafa grafileri üzerinde, trismusu vemiyel kumpasla maksimum ağız açıklığını ölçerek, ağrıyı ise görsel ve sözsel metodlan birlikte kullanarak ölçtük. Araştırmamızın sonucunda methylprednisolone'un post-operatif ödem, ağn ve trismusu azalttığım gözledik. Araştırma süresince methylprednisolone'un hiçbir yan etkisini gözlemedik.
Özet (Çeviri)
50 8. SUMMARY A. CLINICAL EVALUATION OF THE EFFECTS OF EMTHYLPREDNISOLONE ON THE POSTOPERATIVE EDEMA, PAIN AND TRISMUS FOLLOWING THE REMOVAL OF IMPACTED MANDIBULAR THIRD MOLARS After the surgical removal of mandibular third molar teeth edema, pain and trismus develop as a result of variable factors. In order to prevent these postoperative complications a lot of methods and drugs are being used. In our clinical research, patients with similarly impacted mandibuler third molars have been operated. One of the bilaterally impacted third molars served as an experimental group whereas the other side as a control group. The clinical evaluation is carried out by prescribing of 40 mg methyl-prednisolone intravenously whereas the intravenous injection of 3 ml saline served as the control group on the same patient. The postoperative edema has been measured by using postero-anterior radiographs of the skull. The amount of trismus has been found by measuring the maximum inter incisal opening using a caliber and pain has been measured by VAS and subjectively. As a result, we have concluded that postoperative edema, pain and trismus decreased by using methylprednisolone. Besides this no side effects of methylprednisolone has been noticed throughout this study.