Deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları için kablosuz saklama birimlerinin başarım analizi
Performance analysis of wireless storage units for search and rescue operations after an earthquake
  1. Tez No: 311908
  2. Yazar: GÜRHAN AVDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM SARIEL TALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezin amacı, arama-kurtarma ekiplerince afet bölgelerinde ihtiyaç duyulduğu belirlenmiş bilgileri modellemek ve arama-kurtarma bölgesinde ekiplerin lokal bilgiye ihtiyaç duydukları anda erişimini mümkün kılacak ve bilginin dağıtılmış bir şekilde depolanmasını sağlayacak bir sistem geliştirmektir. Tez kapsamında geliştirilen sistem RFID ve Kablosuz Duyarga olmak üzere iki farklı teknolojiye dayalı olarak tasarlanmıştır. Sistem tasarımı sonrasında, her iki teknoloji için laboratuar ve saha ortamında ayrıntılı testler gerçekleştirilerek belirlenen amaç doğrultusunda karşılaştırmalı olarak başarım analizi yapılmıştır. Sonuçlar, RFID ve kablosuz duyarga teknolojileri kullanılarak geliştirilen sistemin, depremden sonraki arama-kurtarma faaliyetlerini yürüten ekiplerce ihtiyaç duyulan lokal bilgileri depolamada kullanılabileceğini ve gerektiğinde bu bilgileri ekiplerin kullanımına sunarak, bilgilere kısa sürede ulaşılmasını sağlayabileceğini göstermiştir. Bu tez kapsamında her iki teknolojinin avantajları ve dezavantajları karşılaştırıldığında duyargaların RFID'ye oranla daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to model the local information items that are needed during the S&R operations and develop a system to store the required local information. The designed system makes the local information readily available and easily accessible for search and rescue teams. The developed system is utilized to use the Radio Frequency Identification (RFID) and the Wireless Sensors technologies. After the system is developed, the data storage technologies are tested both in the laboratory and in the field, and their performances were analyzed based on the needs. The results show that both RFID and wireless sensor based systems can be used to store local information and make this information available to search and rescue teams. When two technologies are compared based on this thesis' requirements, wireless sensor technology seems advantegous over RFID technology.