Açık redüksiyonda kırık hematomunun kırık iyileşmesindeki rolü (deneysel çalışma)
The Role of the fracture haematoma on fracture healing in open reduction (an experimental study)
- Tez No: 91136
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK BALKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
51 ÖZET Bu çalışma kırık hematomunun kırık kaynamasındaki önemini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 60 adet rat yirmişer ratlık (A, B, C) üç gruba ayrılarak ratlann her iki femurunda kapalı kırık oluşturularak sağ femurlar deney, sol femurlar ise kontrol grubu olarak seçildi. A grubunda herikî femurunda kapalı kırık oluşturulduktan yarım saat sonra sağa açık redüksiyon intramedüller tesbitten sonra kırık bölgesi %09'luk NaCl solüsyonu ile yıkanarak doku katlan kapatıldı. Sola sadece kapalı redüksiyon ve kapalı intramedüller tesbit yapıldı. B grubundaki ratlarda heriki femurda kapalı kırık oluşturulduktan iki gün sonra sağa açık redüksiyon intramedüller tesbitten sonra operasyonun başlangıcında bu bölgeden alınan ve muhafaza edilen kırık hematomu operasyon sonunda tekrar kınk bölgesine yerleştirilerek doku katlan kapatıldı. Sola ise aym seansta açık redüksiyon intramedüller tesbitten sonra kınk hematomu boşaltılarak kırık bölgesi %09'luk NaCl solüsyonu ile yıkanıp doku katlan kapatıldı. C grubundaki ratlarda heriki femurda kapalı kınk oluşturulduktan dört gün sonra B grubu ratlara yapılan işlemin aynısı yapıldı. Açık redüksiyon yapılan bütün ratlann femurlanndaki periost 1 cm H şeklinde kesilerek kemikten sıynlarak eksize edildi. Daha sonra haftalık radyografilerle takip edilen ratlann her gruptan on adeti üçüncü hafta, geriye kalan on adeti ise beşinci hafta sonunda derin anestezi ile öldürülerek kınk bölgesinin biomekanik ve histolojik incelemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This experimental study was carried out in order to investigate the importance of hematoma in fracture healing. 60 rats were used in the study. These rats were divided into three groups, each containing 20 rats (groups A,B,C). Bilateral closed femoral fractures were produced in all of the rats. The right femoral bones were accepted as the study group, the left femoral bones were accepted as the control group. In the group A, 30 minutes after the production of bilateral closed femoral fractures, open reduction plus intramedullary fixation were performed on the right femoral bones. Then, the fracture sites were irrigated by saline (0.9 % NaCl) and the tissue layers were closed. Only closed reduction plus closed intramedullary fixation were performed without irrigation on the left femoral fractures in this group. In the group B, two days after the production of bilateral closed femoral fractures, open reduction plus intramedullary fixation were performed. Then, the hematoma which had been removed from the fracture site in the beginning of the operation was replaced in the same site at the end of the operation and the tissue layers were closed. On the left femoral bones, after performing open reduction plus intramedullary fixation, the fracture hematoma was removed, the fracture site was irrigated by saline (0.9 % NaCl) and then the tissue layers were closed. The same procedures as in the group B were made in the group C four days after the production of bilateral femoral fractures. The periosteums of the femoral bones of all the rats that underwent open reduction were first incised in H-shape and 1 cm in length were then excised from the bone. After these procedures, all the rats were followed up radiographically every week. Ten rats from each group were sacrificed at the end of the third week and the remaining ten rats from each group were sacrificed at the end of the fifth week by means of deep anesthesia. Following these steps, biomechanical and histological examinations were performed.54 In radiological examination, no significant differences were observed among the groups in terms of union and remodelling at the third week. However, at the fifth week, union of significant levels were found in the control group of the group A and in the study groups of all the three groups (p0.05).