Siyanotik konjenital kalp hastalıklarından mavi hastalığın dişhekimliği yönünden klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 31194
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamız mavi hastalık teşhisi konulmuş ve yaşları 3-13 arasın da değişen 30 hasta üzerinde yapıldı. Ayrıca sistemik problemi olmayan 30 hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Bütün hastaların klinik olarak ekstraoral ve intraoral muayeneleri yapıldı. Muayene edilen her iki grupta süt ve daimi dişlerde çürük, dolgu lu ve çekilmiş dişler tesbit edildi. Uygulanan df ve DMF indekslerine göre hasta grubunda çürük sıklığı, kontrol grubuna oranla yüksek bulun du. Uygulanan iki ortalama arasındaki fark, önemlilik testine göre önemli bulundu. Ayrıca hastalarda hipoplazik dişler ve erüpsiyonda gecikme gözlen di. Ancak çekilen radiograflarda dental pulpa odasında değişiklik göz lenmedi. Hastalardan çekilen dişlerden aşındırma metodu ile hazırlanan pre- paratların ışık mikroskobu ile incelenmesi sonucu hasta grubundaki den tin kanallarının, kontrol grubuna oranla daha geniş olduğu gözlendi. De- kalsifiye edilen dişlerin pulpasından hazırlanan preparatl arın ışık mik roskobu ile incelenmesi sonucu hasta grubundaki pulpal kapillerlerin bariz bir şekilde genişlediği saptandı. Ayrıca dentin kanallarında kont rol grubuna oranla bir miktar genişleme ve odontoblast! arda sıklaşma göz lendi. Mavi hastalık tanısı alan 30 hasta üzerinde yaptığımız çalışmada klinik, histopatolojik ve radiografik bulgularımızın literatür ile uyum lu olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
We have studied 30 patients with Blue disease aged 3-13 years. In addition, 3 0 patients without any systemic disease vere choosen as control subjects. The extra-oral and intra-oral examination of the patients have all been performed clinically. Dental caries, filled and missing teeth have recorded in both examined groups. According to applied df and DMF indices, the research group had a higher prevalence of dental caries than control subjects. T-test for unpaired groups has shown that difference between applied two mean values were important. Besides, hypoplastic teeth and delayed eruption have been noted in some patients. However, radiographic examination did not reveal any change in the dental pulp chambers. Ground section preparations of extracted teeth of the patients which were examined under a light microscope, revealed that dentinal tubules of the research group were larger than control subjects. Preparations of the decalcified teeth pulps which were studied with a light microscope, indicated that the capillaries in the dental pulp of the research group were significantly engorged. Furthermore, dentinal tubules were a little dilated and odontoblastic cells were close together in comparison with control subjects. The clinical, histopathological and radiographic results of the present investigation which we carried out in 30 patients with Blue disease, showed accordance with literature.