Çeşitli yöntemlerle detoksifiye edilen kök yüzeylerine fibroblast ataşmanının incelenmesi
- Tez No: 31195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-46- ÖZET Kök yüzeylerinin içerdiği sitotoksik faktörlerin uzaklaştırılması, periodontal tedavi sonrası yara iyileşmesi ve periodontal rejenerasyon açısından bu yüzeylerin biyolojik hale getirilmesi yönüyle son derece önem taşımaktadır. Bu çalışmada in vitro olarak üretilen insan periodontal ligament fibroblastlarının yüzeyel kök kazıması, derin kök kazıması, ultrasonik preparasyon, ultrasonik preparasyon+yüzeyel kök kazıması yapılan kök yüzeylerine ve sağlıklı sement yüzeylerine bir saat içindeki ataşmanı incelenmiştir. Bu amaçla 14 bireyden çekilen 14 dişin herbiri ikiye bölünerek deney ve sağlıklı semeni yüzeyleri oluşturulmuş ve tüm fragmanlar 1 saat süreyle insan periodontal ligament fibroblastlarıyia 37°C de inkübe edilmiştir. Sonuçlar ışık mikroskobunda oküler grid yardımıyla yapılan sayısal ölçümlerle değerlendirilmiştir. Bulgularımızda insan periodontal ligament fibroblastlarının tüm yüzeylere değişen oranlarda tutunduğu saptanmış ve uygulanan her tedavi şeklinin hücre tutunumu açısından değişen seviyelerde uygun kök yüzeyleri oluşturduğu, fibroblastların en yüksek oranda sağlıklı kök yüzeyleri ile ultrasonik preparasyon+yüzeyel kök kazıması yapılan hastalıklı yüzeylere tutunduğu, sadece ultrasonik preparasyonun kök yüzeylerini detoksifiye etmede diğer preparasyon şekillerine oranla yeterli olmadığı ve tedavinin el aletleriyle-47- bitirilmesi gerektiği, ayrıca sement dokusunun tümüyle kaldırılmasının gerekli olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY Elimination of the cytotoxic factors from the root surfaces plays an important role for creating biologically accepted root surfaces. The purpose of this study was to assess the attachment of human periodontal ligament fibroblast (HPLF) cells to diseased and healthy root surfaces after preparing the diseased portions with superficial scaling, deep scaling, ultrasonic scaling and ultrasonic scaling+superficial scaling procedures. Fourteen root fragments were obtained from 14 patients whose teeth were freshly extracted. The roots were prepared so that a comparison could be made between the initial attachments of fibroblasts to superficially, deeply and ultrasonically scaled surfaces of the same root. All root fragments were incubated with HPLF for one hour at 37°C. Attachment of fibroblasts to the 5 different surfaces was determined by light microscope using an ocular grid system. Results indicated that fibroblasts initially attached to all treated and healthy root surfaces with different quantities and this attachment was observed favourably on healthy cementum and ultrasonic preparation+superficial scaling performed surfaces. We conclude that ultrasonic scaling solely may not be satisfactory in detoxifying the root surfaces and may need to be supported by hand instruments. Furthermore, the total removal of cementum may not be necessary for periodontal regeneration.