Ötegezegen geçiş gözlemleri ve ışık eğrileri analizi
Transiting exoplanet observations and light curve analyses
- Tez No: 311942
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ötegezegen keşif yöntemlerinden biri olan geçiş yöntemi ile bir ötegezegenin yıldız diskinin önünden geçmesi sırasında gerçekleşen ışık değişimi gözlenmektedir. Işık eğrilerinden, geçiş zamanları ve sisteme ilişkin fiziksel parametreler belirlenir. Bir ötegezegenin düzenli olarak yapılan geçiş gözlemlerinden saptanan geçiş zamanı değişimleri ile sistemdeki diğer gezegen ve uydular keşfedilebilir.Geçiş gösterdiği bilinen TrES-3 b, Wasp-3 b, Wasp-12 b, Wasp-28 b, Hat-P-3 b, HD209458 b ve HAT-P-32 b ötegezegenlerinin geçiş gözlemleri Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde (AÜG) 0.40 m Schmidt-Cassegrain Meade LX200 GPS teleskobu ile gerçekleştirilmiştir. Bu gözlemlere ait geçiş zamanları elde edilmiştir. Elde edilen ışık eğrileri, PHOEBE ve JKTEBOP programları ile analiz edilmiştir. Analizler ile bileşenlerin kütle, yarıçap değerleri ve yörünge eğimi gibi sistem parametreleri elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, diğer araştırmacılar tarafından farklı analiz yöntemleri kullanılarak elde edilen değerler ile büyük ölçüde uyumludur.
Özet (Çeviri)
The dimming of the star light is observed during the transit of a planet in a transit observation, a method of detecting extra solar planets. System parameters and transit times are derived from the transit light curves. Also, new exoplanets or satellites can be discovered from the transit timing variations with the systematic transit observations.Known transiting exoplanets, TrES-3 b, Wasp-3 b, Wasp-12 b, Wasp-28 b, Hat-P-3 b, HD209458b and HAT-P-32 b were observed with 0.40 m Schmidt-Cassegrain Meade-LX200 GPS telescope at the Ankara University Observatory (AUO). New transit times were derived. The transit light curves were analyzed via PHOEBE and JKTEBOP softwares. System parameters like mass, radius and orbital inclination were derived via the analyses. The results substantially match with the published values given by other authors that are derived by different analyzing methods.