Yıldızlarına yakın olan jüpiter benzeri gezegenler: Sıcak jüpiterler
Jupiter like planets close to host stars: Hot jupiters
  1. Tez No: 457124
  2. Yazar: MERT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diğer yıldızların etrafındaki ötegezegen araştırmaları 1990 yıllardan itibaren astronomide sıcak bir araştırma alanıdır. Bu ötegezegenler içinde kütleleri 0,5 Mj kütlesinden büyük ve 10 günden az yörünge periyoduna sahip olanlar ilginç bir alt grup oluşturan ve yıldızlarına yakın olan Jüpiter benzeri sıcak Jüpiterlerdir. Sıcak Jüpiterlerin sıcaklıkları, yıldızlarına yakın oldukları için diğer gaz gezegenlere göre oldukça fazladır. Kütle, yarıçap, yoğunluk, yörünge dönemi ve dolayısıyla hız-yarı genliği gibi temel özellikleri ile de diğer gaz devleri ve ötegezegenlerden ayrılmaktadır. Bu özelliklerine ilişkin yeni bağıntılar bulunmuştur. Ötegezegen keşfinde en çok kullanılan ve iyi bilinen yöntemlerden biri olan transit geçiş yöntemi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlemevi'nde gözlemleri yapılan bazı sıcak Jüpiterlerin (HAT-P-8 b, HAT-P-16 b, HAT-P-28 b, Kelt-1 b, Qatar-1 b, Tres-3 b ve Tres-5 b) ışık eğrileri elde edilmiştir, bu yeni gözlemler ötegezegenlerin ışık eğrisi analizi için geliştirilen ve özgün bir yöntem olan“Exoplanet Transit Analyser Program: ETAP”programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exploration of the exoplanets around other stars is a hot research area in astronomy since 1990s. An interesting subgroup of these exoplanets there are Jupiter-liked hot-Jupiters, which are very close to their star more massive than 0.5Mi massed and has orbital periods less than ten days. Due to proximity of these Jupiter-like planets to their stars their heat is excessive. Moreover; They diverge from other gas giants and exoplanets with their fundamental properties such as mass, radius, density orbital periods and thus velocity-semi amplitudes. New relations are found with related to these properties. By using the well known transit technique which is the most common method used to explore exoplanets, the light curves of some hot-Jupiters (HAT-P-8 b, HAT-P-16 b, HAT-P-28 b, Kelt-1 b, Qatar-1 b, Tres-3 b and Tres-5 b) are obtained at the Çanakkale Onsekiz Mart University Observatory, the new observations are analysed by using the“Exoplanet Transit Analyser Programme: ETAP”which is an original method developed to analyse the light curves of exoplanets.