Yıldız-gezegen sistemleri: Model ve analiz
Star-planet systems: Modeling and analysis
- Tez No: 604191
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada CoRoT-2b, HAT-P-12b, TrES-2b, WASP-12b ve WASP-52b ötegezegenlerinin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlemevi'nde (ÇOMÜG) ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) elde edilen yeni geçiş eğrileri sunulmuştur. Gözlenen yeni ötegezegen geçiş eğrilerinin ışıkölçüm analizleri yapılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Aynı zamanda, Kepler uydu teleskobu gözlemleri olan Kepler-6b, Kepler-8b ve Kepler-40b ötegezegenlerinin geçiş eğrilerinin ışıkölçüm analizleri farklı yazılımlar/modeller ile yapılmış ve elde edilen sonuçlar kullanılarak farklı yazılımlar/modeller karşılaştırılmıştır. Kepler-6b, Kepler-8b ve Kepler-40b ötegezegenlerinin geçiş dışı ışık eğrileri Fourier seri yöntemi ile çözülmüş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. İncelenen sekiz ötegezegenin ışık elemanları güncellenerek maksimum olasılık yöntemi (MLM) yöntemi ile gezegen geçiş ortası zamanı değişimi (TTV) analizi gerçekleştirilmiştir. HAT-P-12b, Kepler-6b, Kepler-8b, Kepler-40b, TrES-2b, WASP-12b ve WASP-52b ötegezegenlerinin TTV analizleri sonucu elde edilen O-C artıklarında bariz bir çevrimsel değişim tespit edilmemiştir. Öte yandan, CoRoT-2b ötegezegeninin O-C artıklarında farklı frekanslarda çevrimsel değişimler tespit edilmiştir. Bu değişimler muhtemelen CoRoT-2 ana yıldızının manyetik aktivitesi veya CoRoT-2 yıldız-gezgen sistemine çekimsel olarak bağlı cisimler kaynaklı olabilir. WASP-12b ötegezegeninin O-C diyagramında aşağı yönlü parabolik bir değişim görülmüştür. Bu değişim WASP-12b ötegezegeni yörünge döneminin düzenli olarak azaldığını işaret etmektedir. Yörünge dönemindeki bu azalış, ötegezegenin yörünge bozulması modeli ile tartışılmıştır. Exoplanet Data Explorer (EDE) veri tabanından alınan ve fiziksel parametreleri en az 4σ duyarlılığında elde edilmiş 211 tane yıldız-gezegen sistemi ile beraber bu çalışmada ele alınan 8 yıldız-gezegen sistemi için ötegezegen denge sıcaklığı ve Safronov sayısı temelli ötegezegen sınıflandırılması tekrar incelenmiştir. Son olarak, EDE veri tabanından alınan ve fiziksel parametreleri en az 2σ duyarlılığında elde edilen 737 yıldız-gezegen sistemi kullanılarak ana yıldızın dikine hız yarı genliğini etkileyen fiziksel parametreler istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We present new transit light curves of CoRoT-2b, HAT-P-12b, TrES- 2b,WASP-12b, and WASP-52b obtained at Çanakkale Onsekiz Mart University Observatory (ÇOMÜG) and TÜBİTAK National Observatory (TUG). The new transit light curves were analyzed and results were discussed. At the same time, photometric analysis of transit light curves of Kepler-6b, Kepler-8b and Kepler-40b obtained by Kepler space telescope were done using different software's/models and the software's/models used in the analyses were then compared by means of the results obtained from the analysis. Out-of-transit light curves of Kepler-6b, Kepler-8b and Kepler-40b were solved using the Fourier series method and results were discussed. The transit ephemerides of these eight exoplanets were updated and transit-timing variation (TTV) analyses were performed, using the maximum likelihood method (MLM). No cyclic variations were detected in the O-C residuals of HAT-P-12b, Kepler-6b, Kepler-8b, Kepler-40b, TrES-2b, WASP-12b and WASP-52b exoplanets. On the other hand, several cyclic variations at frequencies were detected in the O-C residuals of CoRoT-2b. These variations are probably due to the magnetic activity of CoRoT-2 host star and additional bodies which are gravitational bound to CoRoT-2 star planet system. O-C diagram of WASP-12b displays a downward parabolic variation. This variation indicates that the orbital period of the exoplanet is secularly decreasing. The mechanism responsible for this period decrease is discussed in terms of the orbital decay model. Exoplanet classification based on planetary equilibrium temperature and Safronov number was re-examined using 211 exoplanets, whose physical parameters were obtained with at least 4σ precision, taken from the Exoplanet Data Explorer (EDE) database and eight planetary systems presented in this study. Finally, statistical examination of physical parameters affecting the radial velocities of host stars were discussed using 737 star-planet systems, whose physical parameters were obtained with at least 2σ precision, taken from the EDE database.