Bolu dağları ciğerotları (Hepaticae) florası
Liverwort (Hepaticae) flora of Bolu mountains
- Tez No: 311944
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Bolu Dağları'nın ciğerotları florası araştırılmıştır. Araştırma alanından 2009-2011 yılları arasında toplanan 310 adet ciğerotu örneği teşhis edilerek Marchantiophyta bölümünden 18 familyaya ait 22 cins ve bu cinslere ait 34 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen bu türlerden Jubula hutchinsiae subsp. caucasica Türkiye için yeni kayıttır. Ayrıca Marsupella funckii (F. Weber & D. Mohr.) Dumort. Henderson (1961) kareleme sistemine göre A2 karesi için ilk defa bildirilmektedir. Bunların dışında ise Barbilophozia barbata (Schmidel ex Schreb.) Loeske, Jungermannia hyalina Lyell ve Aneura pinguis (L.) Dumort. türleri A2 karesi için ikinci defa rapor edilmektedir.Familyaların içerdiği tür sayılarına baktığımızda en çok türün 6 tür ile Scapaniaceae familyasında olduğu görülür. Bu familyaya ait türlerin tüm türlere oranı %17,65'tir. İkinci olarak ise en çok tür sayısı içeren familya 5 türle Lophocoleaceae familyasıdır ve tüm türlere oranı %14,71'dir.
Özet (Çeviri)
The liverwort (Marchantiophyta) flora of Bolu mountains was investigated in this study. 310 specimens were collected between September 2009 and September 2011 period. After identifications of these specimens 34 liverwort taxa belonging 18 families and 22 genera have been reported. Among them Jubula hutchinsiae subsp. caucasica was recorded firstly from Turkey. Also, Marsupella funckii (F. Weber & D. Mohr.) Dumort. was reported for the first time from A2 sqaure of Turkey which adopted by Henderson (1961). Additionally, Barbilophozia barbata (Schmidel ex Schreb.) Loeske, Jungermannia hyalina Lyell and Aneura pinguis (L.) Dumort. were reported for the second time from A2 sqaure of Turkey which adopted by Henderson (1961).Scapaniaceae is the rishest family with 6 species and %17,65 rate in the study area. The second family is Lophocoleaceae with 5 species and the rate of this family to all families at the study area is %14,71.