Bazı ekolojik ve orografik değişkenlere göre Köroğlu dağları avifaunası üzerine araştırmalar
An investigation about avifauna of Köroğlu mountains according to some ecological and orographic variables
  1. Tez No: 720868
  2. Yazar: TUĞBA AYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışması Köroğlu Dağları Önemli Doğa Alanı'nın Bolu sınırları içerisinde kalan kesiminde seçilen istasyonlarda yürütülmüş olup, alanın kuş çeşitliliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları Mart 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında toplam 45 arazi çalışması gerçekleştirilmiş ve sonuç olarak Köroğlu Dağları'nda 42 familyaya ait toplam 165 kuş türü ve 1 alt tür tespit edilmiştir. Alanda 81'i yerli, 49'u göçmen, 19'u transit göçmen, 8 kış ziyaretçisi, 2 konuk ve 1 yaz ziyaretçisi belirlenmiştir. Yapılan çalışma ile Köroğlu Dağları avifaunası kapsamında, tür zenginliği, tür çeşitliliği değerlerinin belirlenmesi, bunun yanında yükseklik, meşçere tipi, habitat tipi gibi orografik değişkenlere göre kuş türlerinin dağılımı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma alanında kuş türü dağılımı ve çeşitliliği, seçilen farklı istasyonlarda kommünitelerin kendi içinde ve kommüniteler arasında ve hem de farklı yükseklik gradyanları arasında incelenmiştir. Yürütülen tez çalışmasında avifauna kapsamında alfa, beta ve gama çeşitlilikleri belirlenmiştir. Shannon ve Simpson çeşitlilik indisleri kullanılmış, tür bolluğu dağılımı, frekans ve baskınlık durumları sunulmuş ve kommüniteler arası benzerlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out at selected stations in the part of the Köroğlu Mountains Important Nature Area within the borders of Bolu, and it was aimed to reveal the bird diversity of the area. Field studies were carried out between March 2018 and January 2020. Within the scope of the thesis study, a total of 45 field studies were carried out and as a result, a total of 165 bird species belonging to 42 families and 1 subspecies were identified in the Köroğlu Mountains. In the area, 81 locals, 49 immigrants, 19 transit migrants, 8 winter visitors, 2 guests and 1 summer visitor were identified. In this study, within the scope of Köroğlu Mountains avifauna, it was tried to determine the species richness and species diversity values, as well as to determine the distribution of bird species according to orographic variables such as height, stand type, habitat type. The distribution and diversity of bird species in the research area were investigated within and between communities and between different altitude gradients at different selected stations. In the thesis study, alpha, beta and gamma diversity were determined within the scope of avifauna. Shannon and Simpson diversity indices were used, species abundance distribution, frequency and dominance were presented, and similarity analyzes between communities were made.