Yeniçağa-Gerede güneyi Karanlıkdere ve Çetikviran dere vadileri arasındaki sahanın bitki örtüsü
The Plaht coverorfofsouth of Yeniçağa-Gerede (between Karanlıkdere and Çetikviran dere valleys)
- Tez No: 135306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnceleme, sahası iklim, toprak ve relief şartlan bakımından farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar bitki örtüsünde de değişiklikler yaparak inceleme sahasında bitki örtüsü çeşitliliğine neden olmuştur. Sahada karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında geçiş söz konusudur. Buna uygun olarak sahada kuru ve nemli ormanlar yayılış gösterir. Nemli ormanlar daha çok vadi içlerinde ve deniz etkisinin hissedildiği kuzey yüzlerin yüksek kesimlerinde görülür. Kuru ormanlar daha çok aşağı seviyelerde ve dağların güney yüzlerinde hakimdir. Bu nedenle sahada kuzey yüzlerle güney yüzler arasında bitki örtüsü bakımından farklılıklar söz konudur. Ayrıca vadi içleri nemli türleri barındırması açısından bitki örtüsünde çeşitlilik yaratır. İnceleme sahasında en yaygın toprak türleri kireçsiz kahverengi orman toprağı ile kahverengi orman toprağıdır. Bitki örtüsünün dağılışıyla toprakların dağılışı arasında sıkı bir ilişki vardır. Nemli ormanlar sahası daha çok kireçsiz kahverengi orman toprakları üzerinde, kuru ormanlar ise kahverengi topraklarla, kahverengi orman toprakları üzerinde gelişmiştir. Sahada Köroğlu Dağları doğuya doğru yükseltisi azalarak uzanır. İnceleme sahasının orta kesiminde topografya akarsular tarafından basıklaştırılmıştır. Bu kesim aynı zamanda yerleşmelerin yoğunlaştığı, bitki örtüsü tahribinin arttığı kesimdir. İnceleme sahasında en fazla alan kaplayan orman sarıçam ormanlarıdır. Bunu parçalar halinde karaçam, meşe ve göknar ormanları takip eder.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The plant cover of south of Yeniçağa-Gerede (Between Karanhkdere and Çetikviran Dere valleys) This thesis has been prepared to put out of the plant cover of the area between Karanhkdere and Çetikviran Dere valleys. This area took place on the northern face of Köroğlu mountains. Köroğlu mountains is an attractive area from the point of view of plant geography, by being meeting areas of Euxine, Inner Anatolian and irona-Turanien plant communities. Two main plant formations (Humid farests and dried forests ) has been distinguished in the area, according to the geographical conditions that prevail in this regain. The humid forests cover the northern slopes of the mountains while dried forests prevail in the southern slops. The humid forests are composed largely with Abies bornmülleriana and locally by Fagus orientalis, while the dried forests are composed by Pinus silvestris in the night level and Pinus nigra and Quercus macranthera subsp. syspirensis in the low level. Three cross-sections have been made from the different places of the area in N-S direction and these are constituted the base of thesis. İn this investigation, some new plant species has been found by us such as Quercus vulcanica and Salix amygdalina. Geographical conditions of the area are depend on a doctorated thesis tittled“The plant geography of Köroğlu mountains ”" by M. Geveli, prepared before our investigations.