Üçüncü aile sfermiyonlarının karışım, üretim ve bozunumları
The mixing, production and decays of third generation sfermions
- Tez No: 311958
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Minimal Süpersimetrik Standart Model (MSSM) çerçevesinde üçüncü aile sfermiyonlarının karışım, üretim ve bozunumları incelenmiştir. Bu skaler fermiyonların üretimleri yüksek enerjili elektron-pozitron çarpıştırıcılarında araştırılmıştır. Bu lineer çarpıştırıcılar bu süreçler için büyük üretim tesir kesiti verirler, bu sayede sfermiyon kütle ve bağlaşımlarının hassas ölçülmesine olanak sağlarlar. Ayrıca gelen demetlerin polarize olmaları durumunda tesir kesiti değerleri artırılabilir ve aynı zamanda Standart Modelden gelen arkaplan katkıları azaltılabilir. Bu çalışmalara ek olarak Standart Modelde 4. ailenin olması durumunda MSSM, MSSM4'e genişletilebilir. MSSM4 için renormalizasyon grup denklemleri ve 4. aile sfermiyonları için kütle spektrumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mixing, production and decay of third generation sfermions were examined within the Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM). Productions of these scalar fermions were investigated at high energy electron-positron colliders. The colliders have the potential to produce sfermions with large cross section, thus the conditions allow a sensitive measurement of sfermion masses and couplings. When the initial states are polarized, sfermion production cross sections can be increased and Standard Model background can be decreased. In addition to these studies, in the case of four SM generations, MSSM can be extended to MSSM4. Within the MSSM4, renormalization group equations and mass spectra of the fourth generation sfermions were obtained.