Leptonik fotonların özellikleri ve deneysel aranması
Properties of leptonic photons and experimental searches
- Tez No: 311957
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TÜRKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında leptonik fotonun genel özellikleri incelenmiş, bu doğrultuda kütleli leptonik fotonun kütlesi ve etkileşme sabiti üzerine bazı sınırlamalar getirilmiştir. Yeni nesil doğrusal çarpıştırıcılarda (ILC ve CLIC) rezonans olarak üretilen kütleli leptonik foton, Z_l, olası leptonik etkileşmelerin aracı ayar bozonudur. e^+ e^-??^+ ?^- sürecini kullanarak gelecekteki doğrusal çarpıştırıcıların, g_l?10^(-3) olmak şartıyla kütle merkezine kadarki kütlelere sahip kütleli vektör bozonlarını gözlemlemeye olanak vereceği gösterilmiştir. Yaptığımız tüm hesaplamaların bir sonucu olarak ISR ve BS, gelecek lineer çarpıştırıcılarda kütleli Z_l vektör bozonu araştırmalarında önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu etki, eğer Z_l'nin kütlesi kütle merkezi enerjisinin altında ise onu gözlemeye izin verecektir.Ayrıca maddenin B-L yükünün kalıntı (relic) snötrinolarla perdelenmesi mekanizması incelenmiş ve bunun bir neticesi olarak B-L etkileşme sabitine yeni bir limit aralığı,10^(-29)
Özet (Çeviri)
In this thesis the general properties of leptonic photon have been investigated, accordingly some restrictions have been put on mass and interaction constant of massive leptonic photon . The massive leptonic (leptophilic) photon, Z_l, is gauge boson of the possible leptonic interactions. We have considered the resonance production of Z_l at future linear colliders and have shown that ILC and CLIC will give opportunity to observe Z_l with masses up to the center of mass energy if corresponding coupling constant g_l exceeds 10^(-3). As a result of the calculations done, we could say that initial state radiation (ISR) and beamstrahlung (BS) will have important impact on search for leptophilic Z_l vector boson at future linear colliders. This impact will allow to observe leptophilic Z_l if its mass is below the center of mass energy.Also we have reviewed the compensation mechanism of B-L charge of matter with relic sneutrinos and as a consequence of the possible compensation mechanism we have shown that the available experimental data admit the range of the B-L interaction constant, 10^(-29)