Kron-köprü protezlerinde kullanılan akrilik ve kompozit resinlerle soy olmayan metal altyapı arasında oluşan mikrosızıntının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31196
  2. Yazar: ENGİN KOCABALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BURGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Protetik tedavide yaygın olarak kullanılan resin kaplı veneer kron ve köprülerde karşılaşılan en önemli problemlerden biri, metal alt yapı ile estetik materyal arasında ortaya çıkan mikrosızıntıdır. Bu amaçla araştırmamızda, veneer restorasyonlarda kullanılan resin türü ve metal alt yapıda uygulanan retansiyon şekillerine göre, meydana gelen mikrosızıntını n zamana bağlı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Resin materyali olarak, konvansiyonel akrilik resin (Stellon), geliştirilmiş akrilik resin (Biodent K+B ), ısıyla polimerize kompozit resin (Isosit-N) ve ışınla polimerize kompozit resin (Dentacolor) kulla nılmış, metal alt yapı üzerinde retansiyon türü olarak ise, bilya retansiyonu, elektrolitik dağlama ve silan ile kapiama yöntemleri uygulanmıştır. 3-6 aylık süre sonunda meydana gelen mikrosızın- tı miktarı hemen pol imeri zasyon sonrasına göre, radyo izotop yöntem ile incelenmiş olup sonuçlar iyonizasyon ve otoradyograf i yöntemleri ile değerlendirilmiştir. En yüksek mikrosızıntı değeri, el ektrokimyasal dağlama yapılmış metal alt yapı üzerine ısıyla polimerize olan -105--106- kompozit resin materyalinin uygulandığı test örnek lerinde, en düşük değerler ise, silan ile kaplama retansiyon yöntemi uygulanmış metal alt yapı üzerine, geliştirilmiş akrilik resin materyali kaplanmış test örneklerinde tespit edilmiştir. Zamana bağlı olarak tüm test örneklerinde, değişik oranlarda mikrosmtının kaçınılmaz olduğu, fakat bazı yöntemlerle azaltılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
-107- SUMMARY Microleakage is a important failure which occurs at the resin-metal interface of resin veneered crowns and bridges have been in widely used. The purpose of the study is to evaluate microleakage at resin resin veneering materials and some modes attaching resin to metal frameworks. In this study, a conventional acrylic resin (Stellon), an improved acrylic resin (Biodent K+B), a heatcuring composite resin (Dentacolor) and a 1 ightcur- ing composite resin (Dentacolor) are used as veneering materials. In order to retain the veneer, such methods as bead retention, electrochemical etching and si lane coating are used. fiicrolekage at the resin-metal interface was determined by using the autoradiographic methods and ionisation methods at immediately following the pol imerization, third and sixth months. Each specimen was immersed for 4 hours in Ca^5 isotope solution. At the sixth month, the highest microleakage levels were measured in heat curing composite resin materials polimerized on electroetched metal frame works, while the lowest microleakage levels were meas ured in improved acrylic resin polimerized on silane coated metal frameworks.-108- It has been obtained microleakage were in evita- ble at the metal-resin interface, but it can be reduced through the use of some methods.