Periodontal hastalıklı bireylerde Actinobacillus actinomycetemcomitans ve Porphyromonas gingivalis (Bacteroides gingivalis)'e karşı oluşan antikor düzeyinin incelenmesi
  1. Tez No: 31197
  2. Yazar: F. BERİN TAPLAMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllardaki mikrobiyolojik çalışmalar Gram negatif bak terilerin periodontal hastalıkların etyolojisinde ve patogenezinde önemli rol oynadığı görüşünü desteklemektedir. A.actinomycetemcomitans sık lıkla juvenil periodontitisli hastalardan izole edildiği ve P.gingivalis'inde erişkin periodontitisden sorumlu mikroorganizmalar olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, 17 juvenil periodontitis ve 15 erişkin perio dontitisli hastanın tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. ve 8. ay takibin deki A. actinomycetemcomitans ve P.gingivalis'e karşı spesifik antikor seviyesini saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada A. actinomycetemcomitans ve P.gingivalis'e karşı IgG ve IgM serum antikor seviyeleri ELISA yöntemiyle tespit edilmiş elde edilen değerler sağlıklı 24 birey ile kıyaslanmıştır. Juvenil periodontitisli hastaların A.actinomycetem- comitans'a karşı antikor seviyeleri erişkin periodontitisli ve kontrol bi reylerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Erişkin periodontitisli has taların P.gingivalis'e karşı antikor seviyeleri de juvenil periodontitis ve sağlıklı kontrollerden yüksek bulunmuştur. Tedavi sonrası A.actinomycetemcomitans ve P. gingiva- lis'e karşı antikor düzeyleri azalmış ancak bu seviyenin hala sağlıklı kontrollerden yüksek olduğu gözlenmiştir. Buna rağmen tedavi sonrası spesifik bakterilere karşı anti kor seviyesindeki değişiklikler halen daha tartışma konusudur.
Özet (Çeviri)
Recent microbiological studies has supported the concept that specific Gram negative bacteria play a major role in the etiology and pathogenesis of human periodontal disease. A. actinomycetemco- mitans has been frequently isolated from juvenile patients and P.gingivalis are shown to be a prominent species in adult periodontitis in humans. The purpose of this study was to determine the levels of the specific antibodies to A.actinomycetemcomitans and P.gingivalis in 17 patients with juvenile and 15 patients with adult periodontitis at the beginning of treatment and 3 to 8 months later after periodontal therapy. The serum levels of immunoglobulin G (IgG) and immu noglobulin M (IgM) specific antibodies to A. actinomycetemcomitans and P. gingivaiis were measured by an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). The values were compared from 24 individauals to a healthy controls. The levels of antibodies against A.actinomycetemcomitans were significantly higher in the juvenile periodontitis compared to adult periodontitis patients and controls. Anti-P.gingivalis antibodies were elevated in adult periodontitis After treatment antibodies to A.actinomycetemcomitans and P.gingivaiis had decreased in patients, but the levels were still significantly higher than in healthy controls. The change of antibody level against specific bacteria after periodontal treatment, however, is still debatable.