İstanbul- Zeytinburnu ilçesinde hava kirliliğinin matematik modelle incelenmesi
Investigation of air pollution in the district of mathemathics model Istanbul - Zeytinburnu
  1. Tez No: 311973
  2. Yazar: NAMIK AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Hava kirliliğini tahmin edebilmek için çok sayıda difüzyon modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmada, İstanbul-Zeytinburnu ilçesinde yakıtların yanmasından kaynaklanan SO2 ve partikül madde (PM) şeklindeki hava kirleticilerin emisyonlarından hareketle, yaşamın sürdürüldüğü alıcı ortamdaki konsantrasyonları tahmin edebilmek için“Gauss Hüzme Tipi”esaslı ATDL (Atmosferik Türbülans Difüzyon Laboratuvarı) Dispersiyon Modeli kullanılmıştır.İnsan ve çevre sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen kirlenmiş havayı, su ortamındaki gibi temizlemek mümkün değildir. Çünkü, kirlenmiş suyu bir yerde tutmak ve de arıtmak mümkündür, ama kirlenen havayı atmosferik şartlar, meteorolojik özellikler gereği belli bir yerde hapsetmek ve arıtma işlemi yapmak imkansızdır. Bu nedenle, kirliliğin oluşmasını önleyecek şekilde kontrol stratejilerinin tespit edilmesi amacıyla, Zeytinburnu İlçesinde SO2 ve PM konsantrasyonlarını tahmin edebilmek için 1.5 km2'lik grid karelerden, toplam 8 adet gridden oluşan konsantrasyonlar yıllık ortalama 2.66 m/s'lik rüzgar hızı ve“D-Nötr”atmosferik stabilite şartlarında“Gauss Hüzme Tipi”dispersiyon esaslı alan kaynaklar için uygulama eşitlik Modeli QBASIC dilinde yazılan programla PC bilgisayarında hesaplanmıştır.Bu çalışmada, kayda değer nokta kaynaklar bulunmadığından, kirletici konsantrasyonuna olan katkısısnın önemsiz olduğu düşünülmüş ve hesaplamalara dahil edilmemiştir.QBASIC dilinde yazılan program geliştirilerek kirletici konsantrasyonları her bir grid kare için hesaplanmış ve ölçülen değerlerle karşılaştırılmıştır. Burada, çok kararsız stabiliteden (A) kararlı stabiliteye (E) kadar farklı stabilitelerde olduğu gibi, özellikle,“D-Nötr”stabilitedeki kirletici konsantrasyonları dikkate alınmıştır. Ölçülen ve modelle tahmin edilen değerler mukayese edilmiş, modelin uygulanabilirliği ortaya konmuş ve hava kirliliğini azaltmak, dolayısıyla, kabul edilebilir standard konsantrasyonlar seviyesinde tutmak veya daha aşağı değerleri elde etmek için uygun senaryolar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diffusion model has been developed to predict a large number of air pollution. In this study, Zeytinburnu district of Istanbul-from fuel combustion SO2 and particulate matter (PM) in the form of the air pollutants emissions motion, life, are maintained in order to estimate ambient concentrations of the recipient,“Gaussian Beam Type”based ATDL (Atmospheric Turbulence Diffusion Laboratory) Dispersion Model was used.Human and environmental health adversely affecting the contaminated air, water environment is not as clean as possible. Because, in the decontamination of contaminated water and can hold its place, but the air is polluted atmospheric conditions, meteorological and water treatment facilities need to make the process impossible to confine a particular place. Therefore, in order to determine the pollution control strategies to prevent the formation of the Zeytinburnu district in order to estimate the concentration of SO2 and PM 1.5 km2 grid squares, the annual average concentrations of 8 total grid of 2.66 m / s wind speed, and“E-Neutral”atmospheric stability conditions,“Gaussian Beam Type”dispersion based resources for the implementation of the model equation, written in QBASIC computer program calculated the PC.In this study, there is a significant point sources, pollutant concentration, and the calculations are not included in the contribution thought to be negligible. Written in QBASIC program by developing pollutant concentrations calculated and measured values were compared for each grid square. Here, stability is very unstable (A), steady stability, (E) is so different, such as stability, in particular,“D-Neutral”stability pollutant concentrations are taken into account. Measured and model predicted values are compared, the applicability of the model has been demonstrated to reduce air pollution, therefore, to keep an acceptable level or lower concentrations of the standard values were determined to obtain the appropriate scenarios.