Küresel konikler ve uygulamaları
Applications of the spherical conics
- Tez No: 311972
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, koniklerle ve küresel koniklerle ilgili temel tanımlar ve özellikler verilmiştir.Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, literatürde daha önceden bulunan küresel konik denklemleri incelenmiştir.Beşinci bölümde, bir parametreli küresel konik denklemleri bulunmuş ve bu formüller yardımıyla bazı özel durumlar incelenmiştir.Altıncı bölümde, dual sayılar ve D-Modül ile ilgili temel tanımlar verilmiştir.Yedinci bölümde, bazı özel durumlarda küresel koniklerin E-study dönüşümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters.First chapter is devoted to the introduction.Second chapter consist of, basic definitions and properties about the conics and the spherical conics.Third and fourth chapters related to previously known spherical conic equations.Fifth chapter, one parameter spherical conic equations have been obtained and some special cases have beenexamined with the help of these equations.Sixth chapter involes, some basic definitions of the dual numbers and D-modul.Last chapter, E-study transformations of spherical conics have been obtained in some special cases.