Meme radyoterapisinde geleneksel tanjansiyel alan ve alan içinde alan tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
The dosimetric comparision of the traditional tangential field and field in field techniques in breast radiotherapy
  1. Tez No: 311974
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOBANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Radyoterapinin meme kanseri tedavisinde önemli bir yeri vardır. Son yıllarda radyoterapideki teknolojik gelişmelerle birlikte meme kanseri tedavisinde kullanılan teknikler de hızla ilerlemiştir. Geleneksel tanjansiyel alan tekniğinin gelişmiş bir şekli olan ?alan içinde alan tekniği? yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Bu iki tekniğin birbirlerine göre sağladığı üstünlüklerin iyi anlaşılması önem taşımaktadır. Bu tezin amacı da geleneksel tanjansiyel alan tekniği ile alan içinde alan tekniklerini hedef ve kritik organ dozları açısından değerlendirmektir.Bu çalışma Gazi Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda ECLIPSE tedavi planlama sistemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada 10 sol ve 10 sağ meme kanseri vakasına hem geleneksel tanjansiyel alan tekniği hem de alan içinde alan tekniği ile planlamaları yapılmıştır. Tedavi planlamalarından doz hacim histogramları elde edilerek hedef ve kritik organ dozları ve bu dozları alan hacimler doz hacim histogramları ile belirlenmiştir. Bütün bu değerlendirmelere göre alan içinde alan tekniği geleneksel tanjansiyel alan tekniğine göre hedef organa mümkün olan yüksek dozu verebilme ve kritik organ doz değerlerine göre üstünlük taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy has a significant role on treating breast cancer. In recent years, with the help of developments in technology on radiotherapy, the techniques which is used in breast cancer treatment is also progressed rapidly. An advanced type of traditional tangential field technique, which is called ?field in field technique?, is started to being implemented commonly. The understanding of the advantages of these two techniques to each other is very important. The aim of this thesis is, the assessment of traditional tangential field technique and field in field technique by means of critical organs and target doses.The study was performed in the department of Gazi University Radiation Oncology by using Eclipse treatment planning system. In the study, 10 left and 10 right breast cancer patients are planned with both traditional tangential field technique and field in field technique. By using these treatment plans, the dose volume histograms are obtained. With the help of dose volume histograms, the critical organ and target doses and the volumes that received these doses are identified. Finally, in the content these assessments, field in field technique is superior to traditional tangential field technique, by means of the critical organs received minimum dose and the target received maximum dose.