Modern tedavi planlama sistemlerinin dozimetrik olmayan kabul testleri ve kalite kontrolü
Nondosimetric commissionning and quality controls of the modern treatment planning systems
  1. Tez No: 311982
  2. Yazar: N. BURCU SAVTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda bulunan PrecisePlan Release 2.16 ve Onko Tıp Merkezi' nde bulunan Prowess Panther 5.01 modern tedavi planlama sisteminin dozimetrik olmayan kabul testleri ve kalite kontrolleri yapılmıştır. Bunun için yapılan testler anatomik tanım vemet açıklaması testleri olarak iki ana başlık altında toplanmıştır. TPS' lerde yapılan anatomik tanım testleri ile PrecisePlan Release 2.16 ve Prowess Panther Planlama sisteminin temel hasta girişinin, görüntü girişinin, görüntü kullanımının ve görüntülerin koordinat sistemlerinin, anatomik yapı tanımlarının, otomatik vemanüel konturlamalarının, kontur manüplasyonlarının, hacim oluşturma fonksiyonlarının doğru olarak çalışmakta olduğu belirlenmiştir. Ayrıca TPS' lerde yapılan demet açıklaması testleri için PrecisePlan Release 2.16 ve Prowess Panther Planlama sisteminin demet tanımı testleri yapılarak SAD, SSD ve alan boyutlarının doğruluğu, gantri kolimatör masa rotasyonlarının yönü ve doğruluğu, oluşturulan çene tanımı vemet koordinatlarının doğruluğu, ÇYK tanımının, kama ve blok eklemesinin doğruluğu, demet koordinat sistemlerinin tutarlılığı, uyarı ve hata mesajlarının yeterliliği ve bolus tanımının doğruluğu incelenmiş ve sistemlerin düzgün olarak çalıştığı sonucuna varılmıştır. PrecisePlan Release 2.16 ve Prowess Panther Planlama sisteminin demet görüntüsü testleri yapılarak BEV görüntüsü, demet konumu ve şekli, BEV deki blok vemet konumu, ÇYK şeklindeki alan, bolus konumu doğrulanmıştır ve sistemlerin düzgün olarak çalıştığı sonucuna varılmıştır. PrecisePlan Release 2.16 ve Prowess Panther Planlama sisteminin demet geometrisi testleri yapılarak otomatik blok ve yaprak konumlaması, kullanıcı tanımlı blok, DRR doğrusallık ve diverjans, giriş değişim ve düzenleme fonksiyonlarının çalışmalarının doğruluğu onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, non-dosimetric commissioning and quality controls of the PrecisePlan Release 2.16 modern treatment planning system at Department of Radiation Oncology of Gulhane Military Medical Academy in Ankara and Prowess PantherPlanning modern treatment system at Onko Medical Centre were done. For this purpose tests were grouped into two main headings as anatomicaland beam description. By performing the anatomical decription tests of PrecisePlan Release 2.16 and Prowess Panther planning systems accuracy of the functionalitieswhich were basic patient entry, ımage input and use, co-ordinate system of images, anatomical structures, definition of anatomical structures, automated and manual contouring, manipulation of contours, construction of volumeswereverified. In addition to this, for beam description tests which were performed on TPSs, accuracy of the beam definition, SAD, SSD and field size, gantry and collimator rotation, table movement, jaw definition and beam co-ordinates, multi-leaf collimator definition, wedge and block insertion, consistency check of beam co-ordinate system, warnings and error messages, bolus definition, beam display, beam?s-eye-view (BEV)-display, beam position and shape, beam position in BEV, block position in BEV, MLC-shaped field, bolus position, beam geometry, automatic block and auto-leaf positioning, user-defined block, DRR: linearity and divergence, input, change and edit functions of the PrecisePlan Release 2.16 and Prowess Panther planning systems were verified.