Meme kanseri ışınlamalarında oluşan cilt dozlarının termolüminesans dozimetre ve tedavi planlama sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the skin doses in breast cancer radiotherapy with treatment planning system and termoluminescent dosimeter
  1. Tez No: 494591
  2. Yazar: İLKAN ALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Postmastektomi radyoterapide cildin minumum etkin dozu alması ve bu dozun tedavi sırasında termoluminens dosimetri (TLD) ile doğrulanması hem etkinlik hem de toksisite için önemlidir. Modern radyoterapi planlama sistemleri hastadaki dozu çoğu durumda doğru hesaplayabilirken yapılan çalışmalar sonucu ciltte ve cilde yakın yerlerde doz tahminini yanlış hesaplandığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı TPS' nin hesapladığı cilt dozlarını TLD' lerin ölçtüğü cilt dozlarıyla karşılaştırmaktır. Çalışma 6 MV (megavolt) boluslu, 6 MV bolussuz, 4 MV boluslu ve 4 MV bolussuz göğüs duvarı ışınlamaları olmak üzere 4 farklı koşul için 13 farklı hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmada, her bir hasta için bilgisayarlı tomografi çekimi sırasında radyoopak işaretleyicilerle belirlenmiş olan 11 farklı anatomik noktanın TPS' de hesaplanan doz değerlerinin skar ve cilt için ortalamaları aynı noktalara yerleştirilmiş olan TLD' lerin ölçtüğü doz değerlerinin skar ve cilt için ortamaları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda kullandığımız her iki sistem ile elde edilen ortalama cilt dozlarının incelenen dört koşul için birbirine yakın olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde her iki sistem ile elde edilen ortalama skar dozlarının da dört koşul için de birbirine benzer olduğu görülmüştür. 4 MV boluslu ışınlama koşulunda TLD ortalamaları reçete dozuna TPS ortalamalarına göre daha yakın çıkmış olup istatistiksel anlamlı fark vardır.Bu farkın bu koşulda yeterli veri olmamasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Diğer üç koşulda skar ve cilt için edilen TLD ve TPS dozları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Bu veriler doğrultusunda lokal ve bölgesel nükslerin önlenmesi için eksik doz oluşmaması ve cilt reaksiyonlarının oluşmasını önlememizi sağlayacak kadar düşük maksimum dozlar içermesi bakımından 6 MV boluslu ve 4 MV boluslu ışınlama koşullarının göğüs duvarı ışınlamalarında kullanılmasının uygunluğu tekrar kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For postmastectomy radiotherapy, administration of the minimum effective dose to the skin and confirming this dose by termoluminescent dosimeter (TLD) is important for both efficacy and toxicity of the treatment. In most cases, modern radiotherapy dose planning systems accurately estimate the dose, however it might be inaccurate on skin and areas close to the skin. The aim of this study is to compare the dose calculated by treatment planning systems (TPS) and the dose measured by termoluminescent dosimeters (TLD). Chest wall irradiation was performed on 13 different patients for 4 different conditions which are 6 MV chest wall irradiation with bolus, 6 MV chest wall irradiation without bolus,4 MV chest wall irradiation with bolus and 4 MV chest wall irradiation without bolus. For each patient, 11 different anatomical points were determined during computed tomography scan with radiopaque markers. For each patient, the mean scar and skin doses which were calculated using TPS compared with the mean scar and skin dose which were measured with TLD in the same anatomical positions on the patient skin. The analysis of mean skin doses measured by TPS and TLD's were similar in these 4 different conditions. Likewise, the analysis of mean scar doses for 2 systems which were used in our study were found similar for 4 different conditions. For 4 MV chest wall irradiation with bolus, measured mean TLD dose is closer to prescribed dose than mean dose of measured TPS's dose and show statistically significant difference. This difference is thougt to be mainly based on not enough data in this condition. In the other 3 different conditions for skin and scar doses, there are no statistically significant differences. In our study, we reiterate that chest wall irradiation with 4-6 MV with bolus is appropriate to provide adequate dose coverage to the skin and also to prevent recurrence or adverse skin reactions.