Spiral vektör alanları ve uygulamaları
Spiral vector field and its applications
  1. Tez No: 311987
  2. Yazar: ESRA BETÜL KOÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu doktora tezi altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, tez için gerekli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, lineer vektör alanları verilerek spiral vektör alanları tanıtılmıştır ve spiral vektör alanlarının integral eğrileri hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde yapılan çalışmalar Lorenz uzayında yapılmıştır. Beşinci bölümde, point-line operatörü tanımlanarak benzerlik dönüşümü yardımıyla bir point-line'nın başka bir point-line'a dönüştürülebileceği gösterilmiştir. Altıncı bölümde ise beşinci bölümde yapılan çalışma, Lorenz uzayı için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, some main concepts for this study have been given. In the third chapter, we gave the lineer vector fields and defined the spiral vector fields. In addition to this we calculate the integral curves of a spiral vector field. In the fourth chapter, we did the same work on Lorentzian space like chapter three. In the fifth chapter, we defined the point-line operator. With the help of Equiform motion a point-line is transformed to the another point-line. In the final chapter we did the same work on Lorentzian space like chapter five