Ağ kafeslerde gökkuşağı alabalığı (Onchorhyncus mykiss Walbaum, 1792) yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliği için bir bilgisayar programının kullanımı: Gökçekaya baraj gölü (Nallıhan, Ankara) örneği
Using of the computer software for the sustainable rainbow trout (Onchorhyncus mykiss Walbaum, 1792) cage culture: A case study in Gökcekaya dam lake (Nallihan, Ankara)
- Tez No: 312004
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PULATSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma kapsamında, Gökçekaya Baraj Gölü'nde ağ kafeslerde gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği yapan farklı kapasiteli iki işletmede, ağ kafeslerde sürdürülebilir yetiştiricilik için geliştirilen ve -Ağ Kafeslerde Yetiştiriciliğe İlişkin Karar Destek Sistemi- kısaca CADS_TOOL olarak adlandırılan bilgisayar programı kullanılmıştır.Bilgisayar programında ağ kafes işletmelerine ilişkin alan sınıflandırması ile alan seçimi modülü, kriter ve alt kriterler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bir diğer modül olan ağ kafeslerde taşıma yoğunluğu (kg/m3), düşük (29 ton/yıl) ve yüksek (950 ton/yıl) kapasiteli işletme için sırasıyla 31,54 kg/m3 ve 17,72 kg/m3 olarak saptanmıştır. Baraj gölünün taşıma kapasitesi ise, düşük ve yüksek kapasiteli ağ kafes işletmesi verilerine göre sırasıyla 1508 ton/yıl ve 2056 ton/yıl olarak tahmin edilmiştir. Ekonomik değerlendirme modülünde, taşıma yoğunluğu ve bazı ekonomik parametrelere göre birim ürün maliyeti ve sermayenin geri dönüş oranı hesaplanmıştır.Gökçekaya Baraj Gölü örneğinde kullanımı önerilen programın, hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle, Türkiye'de farklı ekosistemlerde dağılım gösteren ağ kafes işletmelerinin yönetimi ve yetiştiriciliğin çevresel etkilerinin izlenmesi konusunda anahtar rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the research - a decision support system for the sustainable cage aquaculture developing programme ? shortly CADS_TOOL is used at two cage farms with different capacities in Gökçekaya Dam Lake.In the computer software, cage farm?s site classification and site selection modules are evaluated by set of criteria and sub-criteria. Holding density which is the other computer software module is determined in cage farms for low (29 ton year-1) and high (950 ton year-1) capacity 31.54 kg m-3 and 17.72 kg m-3, respectively. Carrying capacity of the dam lake is estimated in cage farm?s inputs with low and high capacity 1508 ton year-1 and 2056 ton year-1, respectively. In the economical appraisal module; a break-even point-price and return on investment are calculated using cage-holding density and some economic parameters.Being a fast and easily applicable, the programme proposed to be used as a case study of the Gökcekaya Dam Lake, is thought to play a key role in the subject of the management of different cage farms in distinct ecological areas and monitoring of the environmental impacts of fish farming.