Kızılırmak nehrinde (Avanos civarı-Nevşehir) su altı bitki biyokütlesinin zamansal değişimleri
Temporal variations of submerged plant biomass in Kizilirmak river (Around Avanos- Nevşehir)
- Tez No: 312003
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kızılırmak Nehri'nin Avanos İlçesi (Nevşehir) içinden geçen bölümünde Mart 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada, sualtı bitki tür/türleri incelenmiştir. Sucul makrofit örnekleri, 4 istasyondan ayda bir defa, üç tekrarlı olmak üzere alınmıştır. Ayrıca su derinliği, Secchi derinliği, su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH ve elektrik iletkenliği yerinde ölçülmüştür.Araştırma alanında sualtı bitkilerinden Stuckenia pectinata (L.) Börner (Taraksı Su Sümbülü) türünün baskın olarak bulunduğu tespit edilmiş, nadir olarak Ceratophyllum submersum türünün bulunduğu belirlenmiştir. Sualtı bitki biyokütlesi Mart ayından itibaren artış göstermiş, en yüksek değerine (1086 kuru ağırlık/m2) Kasım ayında ulaşmış ve ortalama bitki biyokütlesi 720,9± 287,9 kuru ağırlık/m2 olarak tahmin edilmiştir. Çalışma süresince ortalama su derinliği 2,21± 0,45 m, Secchi derinliği 0,90 ± 0,19 m, su sıcaklığı 10,19 ± 3,33 °C, çözünmüş oksijen 12,45 ± 1,0 mg/l, pH 8,01 ± 0,3, elektrik iletkenliği 1178 ± 67 µS/cm olarak ölçülmüştür. Taraksı Su Sümbülünün aşırı gelişiminde Kızılırmak Nehri'nde baraj yapımı sonrasında oluşan müdaheleli akım koşullarının başlıca etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, submerged plant species were investigated in the part of river Kızılırmak passing through Avanos town (Nevşehir) between March 2010 and December 2010. Aquatic macrophytes were sampled by three replicates once a month from four stations. .Furthermore, water depth, Secchi depth, water temperature, dissolved oxygen, pH and conductivity were measured in situ.The dominant submerged plant in the research area was identified as Stuckenia pectinata (L.) Börner (Sago Pond Weed), Another submerged plant which existed rarely was Ceratophyllum submersum. The underwater plant biomass was increased from March, reached its highest level as 1086 dry weight/ m2 in November and the average plant biomass was estimated as 720,9± 287,9 dry weight/ m2. Throughout this study, the average water depth, Secchi depth, water temperature, dissolved oxygen, pH and conductivity were measured as 2,21± 0,45 m, 0,90 ± 0,19 m, 10,19 ± 3,33 °C, 12,45 ± 1,0 mg/l, 8,01 ± 0,3, 1178 ± 67 µS/cm, respectively. The modified stream course which was occurred after the dam construction in Kızılırmak River could be the main reason of the excessive growth of Sago Pondweed.