Taguchi optimizasyon yönteminin anten tasarım problemlerine uygulanması
Application of Taguchi optimization method to antenna design problems
  1. Tez No: 312029
  2. Yazar: İSMAİL SALKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma ile Taguchi optimizasyon yöntemi ve bu yöntemin nasıl uygulanacağına dair uygulama prosedürleri verilmiştir. Bu uygulama prosedürlerinden yola çıkarak Taguchi optimizasyon yöntemi kullanılması ile elektromanyetik kuramındaki problemlerin (sentez, tasarım, vb.) ne şekilde çözümlendiğini gösteren literatür araştırmaları ile bazı deney sonuçları sunulmaya çalışılmıştır. Bunun yanında, Taguchi Yönteminin kullanıldığı diğer alanlardan da bahsedilmiştir. Elektromanyetik kuramındaki anten tasarım problemleri ile Taguchi Yönteminin uygulamaları gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlarla, Taguchi yönteminin söz konusu problemlerde geçerliliği ve etkinliği üzerinde yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, application procedures of the Taguchi optimization method are given. To demonstrate these application procedures, some problems (synthesis, design, etc) of the electromagnetic theory are solved by using the Taguchi optimization method. In addition, other application areas of the Taguchi method are also mentioned. Taguchi method applications are presented by antenna design problems in electromagnetic theory. Via the results, the applicability and the effectiveness of the Taguchi method is investigated in relevant problems.