Eş zamanlı mühendislik esasları ve bazı uygulama yaklaşımları
The Principles of concurrent engineering and some application approaches
  1. Tez No: 100647
  2. Yazar: EMRAH ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
EŞ ZAMANLI MÜHENDİSLİK ESASLARI VE BAZI UYGULAMA YAKLAŞIMLARI ÖZET Eş zamanlı mühendislik, sadece tasarım safhasında değil, aynı zamanda tüm ürün oluşumu esnasında, ürün kalitesini tayin etmek ve arttırmak için kullanılan bir yöntemdir.. Eş zamanlı mühendislik, tasarım safhasında tüm ürüne ait özelliklerin eş zamanlı olarak göz önünde tutulduğu felsefedir. Bunu gerçekleştirmek için, problemleri belirleyen ve engelleyen çok disiplinli bir takım biraraya gelmektedir. Bu felsefe, ürünün kalitesini arttırmakta ve ürünün gelişim zamanını ve maliyetini azaltmaktadır. On tasarım yöntemi aşağıda belirtilmiştir : 1. Aksiyomlarla ( kabul edilir kurallara uygun ) tasarım 2. İmalata uygun tasarım 3. Bilimsel tasarım 4. Montaja uygun tasarım 5. Dayanıklı tasarım için Taguchi metodu 6. İmalat sürecindeki tasarım kuralları 7. Bilgisayar destekli tasarım 8. Grup teknolojisi 9. Hata değerlendirme analizi 10. Kalite değerlendirme tekniği Eş zamanlı mühendisliğin amacına ulaşması için kullanılan birbirleriyle ilişkili beş unsur aşağıda belirtilmiştir. ıx1. Dikkatli analiz yapılmalı, imalat ve montaj yöntemleri çok iyi anlaşılmalı : Bu, tasarım koordinatörünün ürünün performansını tahmin etmesine ve çeşitli yöntemler arasından üretim planmı seçmesine izin vermektedir. 2. Ürünün imal edilebilmesi ve satılabilmesi için pazar şartlarına dayanan uygun ürün tasarlanmalı. 3. Modern üretim sistemi tasarımlan, ürün tasarımına göre düzenlenmeli. 4. Tasarım ve imalat alternatiflerinin ekonomik analizleri, tasarım alternatifleri içersinde mantıklı seçenekler sunmalı. 5. Ürün ve sistem tasarımları dayanıklı olmalı : Dayanıklılık, üretimde meydana gelen hatalara karşı gösterdiği dirençtir. Eş zamanlı tasarım yönteminde dikkate alınan noktalar; 1. Başlangıçtan itibaren, tasarım çalışmalarında tüm bölümlerden uzmanlar birarada olmalı. 2. Değiştirelemeyen kurallar koymaktan uzak durulmalı. 3. Ürünün ve yöntemin sürekli optimizasyonu gerekli. 4. Üretimi kolay olan ürün bileşenleri teşhis edilmeli. 5. Üretim ve montaj için tasarım bileşenleri vurgulanmalı. 6. En iyi ihtiyaçlar ve gerekler için üretim yöntemi tasarımı ve ürün tasarımı beraber düşünülmeli. 7. Tasarım üretilebilir, satılabilir ve kullanışlı olabilmesi için tüm sınırlamalar ifade edilerek kavramlar değiştirilmeli. 8. İmalat ve montaj yöntemlerini ve problemlerini önceden görüp gereği yapılmalı. 9. Parça sayısı azaltılmalı. 10. Modeller arası değiştirilebilme arttırılmalı. 11. Belli tipler ve boyutlar standartlaştınlmalı. 12. Ürün ve yöntemin dayanımı arttırılmalı. 13. Önceden tahmin edilemeyen harcamalar ve yöntem zamanlan için yöntemler tanımlanmalı. 14. Ürün rekoltesini yükseltmek için varolan yöntemleri ve imkanlan kullanmalı. 15. Ürünleri ve yöntemleri modüllere ve montaj hatlarına bölmeli.16. Montaj esnasındaki hataları ortadan kaldırmak için toleranslar ayarlanmalı. 17. Test edilebilir alanlar tanımlanmalı. 18. Yeniden yönelmeleri ve tertibatları azaltarak montajı, daha kolay hale getirilmeli. 19. Parçalar eklemeye göre tasarlanmalı. 20. Ürün özellikleri belirlenmeli. 21. Tasarım kullanılabilirlik ve üretilebilirliğe göre yürütülmeli. 22. İmalat ve montaj yöntemi tasarlanmalı. 23. Montaj sırası belirlenmeli. 24. Montaj ile kalite kontrol stratejisi beraber kılınmalı. 25. Toleranslar montaj metoduyla uyumlu olmalı ve üretim maliyetinin hedef maliyetine uyumlu olması için tüm parçalar tasarlanmalı. 26. Üretim stratejisinde işçileri içeren, minimum envarterle işletmek ve satıcı kabiliyeti ile beraber kılmak için fabrika sistemi tasarlanmalı. Eş zamanlı mühendislik ;. Ürün gelişim zamanını azaltmaktadır,. Ürün maliyetini düşürmektedir,. Ürün kalitesini arttırmaktadır,. Takım çalışması ruhuna dayanmaktadır. Takım formasyonu eş zamanlı mühendislik yöntemiyle başarılı olunmasında en önemli etkendir. Önemli takım özellikleri aşağıdaki gibidir. 1. Takım, ürünün gelişimi ve üretimi için gerekli tüm bölümlerden uzmanları içermelidir. Takım kararlarını etkileyebilecek tüm bölümlerden uzmanlar takım içine alınmalıdır. 2. Takım üyeleri uzlaşma konusunda yetenekli olmalı ve oy birliğiyle verilen kararlan kabul edebilmelidir. Üyeler özgür düşünebilmeli ve dar görüşlü bakış açısına sahip geleneksel düşünce yerine problemleri çözmesi yönünde motive edilmelidir. 3. Takım üyeleri geniş görüşlü olmalı ve şirketin başarısına kendini adamalıdır. 4. Takım üyeleri, takımı oluşturan diğer bölümlerdeki teknik meseleleri anlamak için yeterli bilgi birikimine sahip olmalıdır. Tüm alanlarda teknik uzmanlara xiihtiyaç duyulmamasına rağmen, terminoloji, teknoloji ve önemli meseleleri anlamalıdır. 5. Takım üyeleri takımı detaylı olarak tanımalıdır. Eş zamanlı mühendislik uygulamalarına bazı örnekler verildi. Bu örnekler otomobil endüstrisinden ve özürlü kişiler için kendilerini besleme aracından oluşmaktadır. Eş zamanlı mühendislik ilk olarak Japonya'da uygulandı. Daha sonra Amerika'da, otomobil endüstrisinde gelişti. Eş zamanlı mühendisliğin uygulanabilirliği verilen örneklerle tanımlandı. Örneklerin sonucunda, eş zamanlı mühendislik ile ürün daha kısa zamanda, en az maliyette ve optimum kalite üretilebilmektedir. xıı
Özet (Çeviri)
THE PRINCIPLES OF CONCURRENT ENGINEERING AND SOME APPLICATION APPROACHES SUMMARY Concurrent engineering is a design engineering environment in which computer- aided design technology is used to assess and improve the quality of a product, not only during the active design phase but through its entire life-cycle. Concurrent engineering is a philosophy in which all product life-cycle activities are concurrently considered in the design phase. This is made by a multidisciplinary team, with the objective of identifying and preventing problems. This leads to an increasing of product's quality and a decreasing of product's developing time and cost. Ten design processes are given at following: 1. Axiomatic design 2. Design for manufacturing guidelines 3. Design science 4. Design for assembly 5. The Taguchi method for robust design 6. Manufacturing process design rules 7. Computer-aided design for manufacturing 8. Group technology 9. Failure-mode and effects analysis 10. Value engineering One can think of concurent engineering as accomplishing this purpose using five interrelated elements: xiii1. Careful analysis and understanding of the fabrication and assembly processes. This allows the designers to predict the performance of the product and select production schemes from among alternative processes. 2. Strategic product design, conceived to support a specific strategy for making and selling the product. The product should be made to marketing specifications for market value, shelf life, and usability. 3. Rationalized manufacturing system design coordinated with product design. 4. Economic analysis of design and manufacturing alternatives to permit rational choices among design alternatives. 5. Product and system designs characterized by robustness. Robustness means resistance to unpredicted noise or errors in prodution and function. In other words, the product function is as resistant as possible to variations in dimensions within the tolerance. Here is a combined list of goals which are considered in the concurrent design process: 1. From the start, include all domains of expertise as active participants in the design effort. 2. Resist making irreversible decisions before they must be made. 3. Perform continuous optimization of product and process. 4. Identify product concepts that are inherently easy to manufacture. 5. Focus on component design for manufacturing and assembly. 6. Integrate the manufacturing process design and product design that best match needs and requirements. 7. Convert concept to manufacturable, salable, usable design by stating all constraints. 8. Anticipate fabrication and assembly methods and problems. 9. Reduce number of parts. 10. Increase interchangeability between models. 1 1. Standardize fastener types and sizes. 12. Improve robustness of product and process. xiv13. Identify difficult process steps for which costs and process times cannot be predicted. 14. Use existing processes and facilities so that product yield is high. 15. Break down products and processes into self-contained modules and assembly lines. 16. Adjust tolerances to eliminate failures during assembly. 17. Identify testable areas. 18. Make assembly easier by minimizing setups and reorientations. 19. Design parts for feeding and insertion. 20. Determine character of product. 21. Carry out design for producibility and usability study. 22. Design fabrication and assembly process. 23. Design assembly sequence. 24. Integrate quality control strategy with assembly. 25. Design each part so that tolerances are compatible with assembly method and fabrication costs are compatible with cost goals. Design factory system to fully involve production workers in the production strategy, operate on minimum inventory, and integrate with vendor capabilities. Concurrent engineering ;. Decreases the product life cycle,. Decreases the product cost,. Increasing the quality of the product,. Based on the essence of teamwork. Team formation is the first critical step toward achieving breakthrough success with concurrent engineering. Important team characteristics are the following: 1. The team must include a member of all disciplines responsible for product development and manufacture. This includes all disciplines potentially affected by team decision. 2. Team members must be capable of compromise and willing to accept decision by consensus. xv3. Team members should share a broad view and be dedicated to the success of firm instead of being narrowly defined by the historical practice in their discipline. 4. Team members should have a knowledge background that allows them to understand the technical issues involved in the other disciplines represented on the team. 5. Team members should identify strongly with the team, and it may be preferable to have their primary allegiance to the team and not the discipline that they represent. Some examples are given on concurrent engineering applications. These are form automobil industry and a device for disability person to feed themselves. The concurrent engineering is applied fistly in Japan. Later in America, it was developed especially in automobil industry. The applicability of concurrent engineering was defined with given examples. At the resulting of the examples, product could be produced at a shortest time, at least cost and at optimum quality with concurrent engineering. xvi