Kalite geliştirmede tasarım eniyileme problemine taguchi yöntemlerinin uygulanmasında sistematik bir yaklaşım
- Tez No: 28840
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMETULLAH BURNAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
ilgilenilen ürün karakteristiklerindeki değişkenliğin sistematik olarak azaltılması kalite geliştirme olarak adlandırılmaktadır. İmalat ve imalat öncesi olmak üzere iki aşamada yürütülen kalite geliştirme faaliyetlerinden imalat öncesine yönelik olanlar tasarım eniyileme problemi baslığı altında incelenebilir. Erişilebilen kaynaklarda tasarım eniyileme probleminin çözümünde Taguchi yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığı gözlenmektedir. Bu çalışmada, kalite geliştirmede tasarım eniyileme probleminin çözümünde kullanılacak Taguchi yöntemlerinin teorik yapısı ayrıntılı olarak incelendikten sonra, her durumda uygulanabilecek sistematik bir yaklaşım geliştirilmektedir. Yanısıra, Taguchi yöntemlerinde esas alınan sabit etki modelinden hareketle tasarım eniyileme probleminin matematiksel modelinin oluşturularak çözülebilmesi için bir yaklaşım önerilmektedir. önerilen yaklaşımların, tasarım eniyileme amacıyla, yeni bir gerçek hayat problemine uygulanışları gösterildikten sonra elde edilen sonuçlar değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler Kalite Geliştirme Kalite Güvence Sistemi Kalite Mühendisliği Parametre Tasarımı Taguchi Yöntemleri Tasarım eniyileme
Özet (Çeviri)
Reducing systematically the variation of the desired product characteristics is described as quality improvement. Quality improvement activities are carried out in two stages which are named off-line and on-line, respectively. Off-line quality improvement activities can be studied under the title of“the design optimization problem”. In the literature, it can be observed that Taguchi methods are widely used in the solution of the design optimization problem. In this study, after the thorough examination of the theoretical structure of Taguchi methods which are used for the solution of the design optimization problem for quality improvement, a systematic approach is developed, which is valid for all situations. In addition, on the basis of the fixed effect model used in Taguchi methods, an approach is proposed to be able to solve the design optimization problem by establishing the mathematical model. After showing the applicability of the proposed approaches to a new real life problem for the design optimization, the results are evaluated. Key Words Quality Improvement Quality Assurance System Quality Engineering Parameter Design Taguchi Methods Design Optimization