Sistemik metronidazol uygulamasının erişkin per periodontitisli hastalarda subgingiral flora bakteri morfotipleri üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 31203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. MERAL NOHUTÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada erişkin periodontitisli hastalarda 1 hafta boyunca günde 2X1 500mg. sistemik metronidazol uygulaması öncesi ve sonrası klinik parametreler ile subgingival flora raorfotipleri ve bunların birbirleri ile olan ilişkileri araştırıldı. İncelenen klinik parametreler; cep derinliği ölçümleri, plak indeksi, gingival indeks ve dişeti kanama zamanı indeksleri idi. Araştırma yaş ortalaması 42.7 olan toplam 20 hasta üzerinde yürütüldü. Tedavi sonrası görülen kok ve basil yüzdesindeki artış ile spiroket, hareketli basil ve vibrio yüzdelerindeki azalmalar istatistiksel olarak önemli bulundu (p< 0.05). Fusiform ve filament yüzdelerindeki değişimler ise önemsizdi (p> 0.05). Klinik parametrelerin tümünde anlamlı azalmalar kaydedildi (p< 0.05). Tedavi öncesi morfotip oranları ve klinik parametreler karşılaştırıldığında cep derinliği ile kokların negatif yönde kuvvetli, spiroketlerin ise pozitif yönde kuvvetli ilişki gösterdiği, gingival indeks ile basil ve filament yüzdelerinin negatif yönde kuvvetli ilişkili, dişeti kanama zamanı indeksi ile kok ve basil yüzdelerinin negatif yönde kuvvetli, hareketli basil yüzdesi ile pozitif yönde kuvvetli ilişkili olduğu izlenirken plak indeksi için kuvvetli ilişki bulunamadı. Tedavi sonrasında ise morfotipler ve klinik parametreler arası sadece zayıf yönde ilişkiler elde edilebildi. Tüm bu verilerden erişkin periodontitisli hastalarda mekanik tedaviyle birlikte sistemik metronidazol uygulamasının belirgin yararları olduğu sonucu çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, besides clinical parameters and subgingival plaque morphotypes the correlation between them was investigated before and after systemic metronidazole administration for a period of 1 week (2X1 daily dose) in patients with adult periodontitis. Probing depths were measured in each patient and plaque index, gingival index and gingival bleeding time index scores were also recorded. The experimental group consisted of a total of 20 patients with a mean age of 42.7. While in the post- treatment phase, the decrease in the percentage of spirochetes, motile bacillus forms and vibrios and the increase in the percentage of coccoid and bacillus forms were found to be statistically significant (p< 0.05), the change in the percentage of fusiformis and filamantous bacteria was non-significant (p< 0.05). All of the clinical parameters showed significant reductions following metrnidazole administration. When the correlation between the number of morphotypes and the clinical parameters was concerned, there was a negative strong correlation between the probing depths and coccoid bacteria, between gingival index and percentage of bacillus and filamantous forms and also between gingival bleeding time index and percentage of coccoid and bacillus forms. On the other hand, there was a positive strong correlation between probing depths and spirochetes and gingival bleeding time index and motile bacillus percentage. There was no sort of positive correlation when plaque index was concerned. Following treatment only weak correlations could be obtained between number of 44morphotypes and clinical parameters. Based on the findings of the present study, it can be suggested that in patients with adult periodontitis systemic metronidazole administration as an adjunct to conventional treatment modalities is also beneficial. 45