Flep operasyonu sonrası uygulanan mekanik sulkuler epitel engellemelerinin periodontal yapılanmaya etkileri
  1. Tez No: 31202
  2. Yazar: FATMA GÜL ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Deneysel olarak oluşturulan Class III furkasyon defektlerinde, konvansiyonel flep operasyonunu takiben erken yara iyileşmesi döneminde sulkuler epitelin düzen- li aralıklarla kürete edilmesinin, periodonsiyumun diğer komponentl erinden gelen hücrelerin bağ doku ataşmam oluş' turmasında ne gibi etkisi olacağım araştırmak amacıyla 5 adet deney köpeği üzerinde çalışıldı. Bunun için öncelikle köpeklerin mandibüler 2., 3.ve 4. premolar dişlerinde kronik 3. derece furkasyon defektleri oluşturuldu. Daha sonra, konvansiyonel flep operasyonlarını takiben, deney grubunda operasyondan sonraki 4., 8., 12., 16. ve 20. günlerde marjinal dişet- lerinin 3 mm kadar ap i kal i hedeflenerek sulkuler epitel kürete edildi. Hayvanlar operasyondan sonraki 50. günde dekapi- te edildi. Çalışma bölgelerini içeren doku örnekleri his- topatolojik olarak incelendi. Histopatolojik incelemelerde, periyodik küreta- jın belirgin bir rejeneratif etki doğurmadığı, deney ve kontrol grubu arasındaki iyileşmenin genel olarak para- lellik gösterdiği gözlendi. Her 2 grupta da yalnızca 3 örnekte furkasyon yöresinde tam bir kapanma olduğu tes- bit edildi. Deney grubunu oluşturan örneklerde birleşim-68- ep i telinin api kale migrasyonunun çok az da olsa daha sınır- lı kaldığı ve bağ dokudaki inflamat.uar hücre yoğunluğunun daha az olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to test the efficiency of periodic sulcular epithelial curretage following flap operation in Class III furcation defects in obtaining connective tissue attachment from the other components of the periodontium.A total of 5 dogs were used. Prior to the start.of the experiment, Class III chronic furcation defects were experimentally induced in the mandibular 2nd 3rd and 4th premolar teeth of the dogs. Following the flap operations the sulcular epithelium was curetted at the level corresponding to the 3mm apical portion of the gingival margin at the postoperative 4, 8, 12, 16 and 20th days. J- u The dogs were sacrificed on the postoperative 50 day. The specimens containing the experimental materials were studied histopathologically. Histopathologic observations revealed that periodic epithelial curettage had no significant regenerative effect on the periodontal healing and the healing in the test and control groups were observed to be parallel to each other. Complete furcation closure was observed in only 3 specimens in each group. The test group demonstrated a more limited junctional epithelial migration and the inflammatory cell density in the connective tissue was lesser.