Haymana-Polatlı havzası paleosen mollusklarının taksonomik tanımlanması, paleoekolojisi, paleocoğrafyası ve bentik foraminiferlerle biyostratigrafik deneştirilmesi
Paleoecology, paleogeography and taxonomic of paleocene molluscs from the Haymana-Polatli basin and correlation with benthic foraminiferas biostratigraphy
- Tez No: 312045
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Orta Anadolu'da Haymana-Polatlı Havzası'nda Çaldağ ve Kırkkavak formasyonlarında ilk defa Paleosen (Daniyen-Tanesiyen) mollusk birlikteliği tanımlanmıştır. Haymana-Polatlı Havzası içinde Kırkkavak ve Çaldağ formasyonlarında değişik mollusk türleri içinde Angaria calvii Hoşgör and Okan 2011, Mesalia erguni n. sp., ve Turkostrea okani n.sp., de tanımlanmıştır. Diğerleri; Gastrpodlar: Velates perversus, Campanile giganteum, Campanile zakhoense, Eotympanotonus sp., Cerithium fodicatum, Vicinocerithium cf. subacutum, Pseudobellardia ankaraensis, Rimella fissurella, Paraseraphs sp., Xenophora aegyptica, Ampullina vapincana, Ampullina cf. sireli, Crommium scaligera, Cepatia cepacea, Natica sp., Bivavler: Turkostrea sakaryensis, Gryphaea uncifera, Gryphaea (Fatina) esterhazyi, Pycnodonta (Phygraea) antiqua antiqua, Chlamys sokolovi, Chlamys subdiscors, Phacoides cuvieri, Miltha (Eomiltha) prominensis, Nemocardium edwardsi, Tellina granconensis ve bir nautilid sefalopod Aturia cf. ziczac)'dır.Çalışılan birimlerde bentik foraminifer ve kalkerli algler çoğunlukta olup, yaşı bentik foraminifer faunasına göre verilmiştir. Bivalv, gastropod ve nautilid dağılımları incelendiğinde, çalışma alanının paleocoğrafik yapılanmada yeni bir terim olarak Tetis'de Anadolu Provensi'nin bir parçası olduğunu gösterir. Sığ bir şelf ortamını işaret eden gastropodlar, bivalvler ve nautilid paleobiocoğrafik olarak Tetis için, Tetis'in iyi bilinen formlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
A diverse and abundant Paleocene (Danian-Thanetian) molluscs assemblage from the Çaldağ and Kırkkavak formations of the Haymana-Polatlı Basin in central Anatolia is documented for the first time in this study. In the Haymana-Polatlı Basin, a variety of mollusc species is described from the the Kırkkavak and Çaldağ Formation, including Angaria calvii Hoşgör and Okan 2011, Mesalia erguni n. sp., and Turkostrea okani n. sp. The other taxa are; Gastrpods: Velates perversus, Campanile giganteum, Campanile zakhoense, Eotympanotonus sp., Cerithium fodicatum, Vicinocerithium cf. subacutum, Pseudobellardia ankaraensis, Rimella fissurella, Paraseraphs sp., Xenophora aegyptica, Ampullina vapincana, Ampullina cf. sireli, Crommium scaligera, Cepatia cepacea, Natica sp., Bivalvs: Turkostrea sakaryensis, Gryphaea uncifera, Gryphaea (Fatina) esterhazyi, Pycnodonta (Phygraea) antiqua antiqua, Chlamys sokolovi, Chlamys subdiscors, Phacoides cuvieri, Miltha (Eomiltha) prominensis, Nemocardium edwardsi, Tellina granconensis, and one species of nautilid cephalopod Aturia cf. ziczac.Associated fauna found here included dominantly benthic foraminiferans and calcareous algaes, and dating was mainly based on the benthic foraminiferans. The distribution of bivalve, gastropod and nautilid species suggest that this area has affinities with the new terms of Anatolian Province of Turkey, in the Tethys area. The palaeobiogeographical affinity of the mollsucs fauna is typically Tethyan, with many taxa that are known particularly from Tethys. The inferred palaeo-environment, as implied by the gastropods, bivalvs and nautilid, is a shallow shelf.