Haymana-Polatlı havzası nummulıtes lamarck ve assılına d'orbıgny (Nummulıtıdae Familyası) türlerinin tanımlanması ve bunların biyostratigrafisi
Description and biostratigraphy of the nummulites lamarck and assilina d'orbigny (Nummulitidae Family) species of Haymana-Polatli basin
  1. Tez No: 386326
  2. Yazar: ALİ DEVECİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye jeolojisinin oluşturulması, paleocoğrafta ve buna bağlı olarak paleoortam özelliklerinin belirlenmesi ve tektonik modellerin çıkarılmasında, ayrıca da ekonomik jeolojide bentik foraminifer paleontolojisi çok önemlidir. Türkiye'de yaygın olarak yüzeyleyen Paleojen çökellerindeki Nummulites Lamarck cinsinin türleri geç Paleosen geç Tanesiyen'den geç Oligosen'e, bu cins ile birlikte çok sık bulunan Assilina d'Orbigny türleri ise geç Paleosen'den geç Eosen'e kadar olan zaman aralığındaki litostratigrafik birimlerin yaşlandırılmasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu doktora tezi çalışmasında, Haymana-Polatlı havzasındaki (Ankara) Çayraz, Sakarya ve Orhaniye kesitlerinde bulunan Nummulitidae familyasına ait cinslerin ayrıntılı tür tanımlamaları yapılmış ve biyostratigrafik dağılımları incelenmiştir. Buna göre, bazıları Haymana-Polatlı havzasında ilkkez olmak üzere, Nummulites cinsinden yirmi bir tür ve dört tanımlanamamış tür ile birlikte Assilina cinsinden beş tür tanımlanmıştır. Ayrıca, erken-orta Eosen yaş aralığını temsil eden bu foraminiferlerin biyostratigrafik olarak konumları irdelenmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda bazı türlerde yaş değişiklikleri olabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benthic foraminifera paleontology bears special importance in setting up geological evolution of regions, constructing paleogeography, finding out paleoenvironmental conditions and interpreting of tectonic settlements. It also has an important role in economical geology studies. Correct definition of benthic foraminifera species like Nummulites Lamarck genus (late Thanetian - late Oligocene) and Assilina d'Orbigny (late Paleocene-late Eocene) are very crucial to determine the exact age of the Paleocene outcrops in Turkey. In this thesis study, detailed determination and biostratigraphy of the Nummulitedae family in the Çayraz, Sakarya and Orhaniye sections of from the Haymana-Polatlı basin (Ankara) are examined. Twenty-one well-known species and four undefined species of Nummulites genus and five species of Assilina genus are determined in detail in this study area. Some pf them are firstly described in the Haymana-Polatlı basin. In addition, the biostratigraphic positions of these early-middle Eocene aged foraminifera are discussed and concluded that there might be changes in the biostratigraphic ranges of some spicies.