A content based microblogger recommendation model
Mikroblog sistemleri için içerik tabanlı bir kullanıcı tavsiye modeli
- Tez No: 312068
- Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sosyal ağlar İnternet'teki en önemli bilgi kaynaklarından biridir. İnsanlar her hangi bir konudaki bilgilerini, hislerini, görüşlerini ve ilginç bulduğu İnternet adreslerini bu ağlarda paylaşırlar. Bir mikroblog sistemi, kullanıcılarının oldukça kısa uzunlukta fakat sıkça yazdıkları özel bir çeşit sosyal ağdır. Kullanıcılar diğerlerine abone olarak yazdıklarını takip edebilir. Ancak bir konu ile ilgili takip etmeye değer mikroblog kullanıcısı bulmak bu tip sistemler için ciddi bir problemdir. Bu sorunun kaynağı yüz milyonlarca mikroblog kullanıcısının bu sistemlerde yaptıkları katkının, sistemin doğası gereği sınırlı uzunluktaki yazılarında dağınık bir biçimde yer almasından kaynaklanmaktadır. Bu tezde bir sorguya karşılık, sıralanmış olarak mikroblog kullanıcısı öneren içerik bazlı bir tavsiye sistemi modeli sunarak bahsettiğimiz problemi çözmeye çalışıyoruz. Bu model içeriğe odaklandığı kadar tavsiye istenen konu ile ilgili mikrobloga yapılan katkıya ilişkin bazı ölçümleri de sürecin içine dahil etmektedir. Tezde modelin formal yapısını ve örnek bir uygulaması ortaya konmaktadır. Çalışmanın sonunda bir grup kullanıcının kendi sorgularına karşılık uygulamanın ürettiği çıktıları değerlendirmesi istenmiştir. Bu testin sonucu ile hem modelin başarısını ortaya koyuyor hem de gelişim alanlarını tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Social networks are one of the most significant information sources on the Internet. People share information, their feelings, their opinions and interesting links. A microblogging system is a special kind of social network in which users post short but frequent update messages. Microbloggers subscribe (follow) to posts of others. However, finding relevant microbloggers to follow is a major problem, due to the massive quantity of users as well as the difficulty of mentally aggregating fragmented short contributions. In this thesis, a content based recommendation model is proposed, which given a query recommends a set of ranked microbloggers. This model focuses on the content of posts as well as other characteristics of microbloggers to evaluate the relevance of microbloggers to the query. This thesis describes the model and a prototype implementation. Finally the outcome of a test with 41 users is discussed along with observations and recommendations for improved recommendations.