Word polarity detection using a multilingual approach
Çoklu dil yaklaşımı ile kelimelerin anlamsal yönelimini bulma
- Tez No: 312070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUCAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kelimelerin anlamsal yönelimini belirleme, duygu analizinde, metin sınıflandırma ve yorum analizi gibi uygulamalarda kullanılan önemli bir konudur. Biz bu çalışmada, kelimelerin anlamsal yönelimini bulmak için çok dilli bir yaklaşım öneriyoruz. Bu yaklaşımda, ilgili dil için WordNet'te bulunan kelimeler arası ilişkileri kullanarak, kelimelerin ilişkisini gösteren bir ağ yapılandırıyoruz. Daha sonra bu ağı farklı dillerin WordNet'lerini bağlayarak genişletiyoruz. Bunu yapmak için İngilizce Wordnet baz alınarak geliştirilen diller arası indeks denilen kavramı kullanıyoruz. Ayrıca yabancı diller için önceden anlamsal yönelimi işaretli (positif ve negatif) kelimeleri üretmek için de yarı otomatik bir işaretleme yöntemi öneriyoruz. Bu yöntemde önceden işaretli İngilizce kelimelerden faydalanıyoruz. Önceden anlamsal yönelimi işaretli bu kelimeleri makina öğrenmesinde ve performans değerlendirmesinde kullanıyoruz. İşareti bilinmeyen bir kelimenim işaretini belirlemek için, bu ağ üzerinde rastlantısal yürüyüş modelini uyguluyoruz. Yakınlık ölçüsü olarak gidiş-geliş metriğini kullanıyoruz. Bizim çok dilli yaklaşımımızı Türkçe ve İngilizce için test ediyoruz ve iki dil için de tek dilli yaklaşımlara göre daha iyi bir performans gerçekleştiğini gösteriyoruz. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma Türkçe için kelimelerin anlamsal yönelimini belirleme alanındaki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Determining polarity of words is an important task in sentiment analysis with applications in several areas such as text categorization and review analysis. In this thesis, we propose a multilingual approach for word polarity detection. We construct a word relatedness graph by using the relations in WordNet of a given language. We extend the graph by connecting the WordNets of different languages with the help of the Inter-Lingual-Index based on English WordNet. We develop a semi-automated procedure to produce a set of positive and negative seed words for foreign languages by using a set of English seed words. In our approach, these seed words are used for semi-supervised learning and for evaluation purposes. To identify the polarity of unlabeled words, we propose a method based on random walk model with commute time metric as proximity measure. We evaluate our multilingual approach for English and Turkish and show that it leads to improvement in performance for both languages. To the best of our knowledge, we report the first word polarity detection results for Turkish.