Graphical user interface customization for the elderly in ambient assisted living environments
Çevre destekli yaşam ortamında, yaşlı tercihlerine göre grafiksel kullanıcı ara yüzü kişiselleştirilmesi
  1. Tez No: 312071
  2. Yazar: MUSTAFA TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTURAN, PROF. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında, günlük hayatta, kişisel bilgisayarlar, kişisel dijital yardımcılar ve evlerimizdeki çeşitli makinalar gibi bilgisayar temelli aletlere sıkça rastlamaktayız. Bu aletler, yazı-tabanlı arayüzlere göre kullanım kolaylığı sebebiyle, grafiksel kullanıcı arayüzleri ile kullanılır olmuştur. Her gün bilgisayar kullananlar ve gençler için bu kullanıcı arayüzlerine alışmak oldukça doğal olsa da, bu grafiksel kullanıcı arayüzlerinin, hızla büyüyen bir kitle olan yaşlılar tarafından kabul edilebilirliği önemli bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı arayüzlerinin yaşlı kullanıcılar tarafından kabul edilebilirliğini arttırmak için arayüzlere basitlik ve sadelik kazandırmak bu alanda yapılan çalışmaların ana temasını teşkil etmektedir. Dolayısıyla, yaşlılar tarafından kabul edilebilecek arayüzlerin tasarlanması, yaşlıların önceliklerinin ve görsel, işitsel, bedensel ve zihinsel engellerinin temel tasarım parametreleri olarak göz önünde bulundurulmasını gerektirmektedir.Bu tezde, çevre destekli ev-içi sağlık gözetimi ortamında yaşlılar için grafiksel kullanıcı arayüzü tasarlanması problemi üzerinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz literatür taraması, görsel, işitsel ve psikomotor bozuklukların birçok arayüz tasarım süreci tarafından ele alınıp çözümler üretildiğini fakat bilişsel bozukluklar kısmının ise genelde ?sayfa karmaşıklığını azaltmak? olarak ele alındığını göstermiştir. Bu tezde ise, bir kullanıcı arayüzünün iki temel parametresi arasındaki ilişki üzerinde yoğunlaşılmıştır: bir sayfadaki arayüz elemanlarının yoğunluğu olarak ifade edilebilecek sayfa karışıklığı ve bir işlemi bitirebilmek için taranması gereken sayfa sayısı olarak açıklanabilecek sayfa hiyerarşisi. Bu iki fenomen arasındaki ikilik üzerinde çalışabilmek için iki farklı sürümde arayüz geliştirilmiştir: birincisi, sayfa sıradüzeni düşük olan fakat sayfa karmaşıklığı nispeten fazla olan sürüm, ikincisi ise sayfa karmaşıklığı düşük fakat sıradüzeni nispeten büyük olan sürüm.Bu sürümleri denemek ve hangisinin yaşlılar tarafından daha kabul edilebilir ve kullanışlı olduğunu anlamak için, farklı engelleri olan 18 yaşlı ile deney oluşturulmuştur. Hata oranı, toplam zaman, iki tıklama arasında geçen zaman, klavye kullanımı ve tıklama sayısı metrik olarak kullanılmış ve sonuçlar makul bir karmaşıklığa sahip olacak şekilde birinci sürümün daha iyi, yaşlılar tarafından daha kullanılabilir olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, ekrana dokunma veya tuş benzeri arayüzü elemanları algısı gibi, yaşlıların bir kullanıcı ara yüzü ile etkileşim anlayışı doğrultusunda değişik bulgulara ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In today?s computerized world, we usually face various types of computerized devices such as notebooks, personal digital assistants (PDAs) and even several machines at home. These devices have started to be operated by graphical user interfaces because of their ease of use compared to the text-based interfaces. Adaptation of young people or everyday-computer-users to these interfaces is quite natural; however, acceptability of graphical user interfaces (GUI) by elderly, as a rapidly growing group in today?s world, has become a challenging issue. Providing simplicity for user interfaces in order to be acceptable by elderly people is the main concern of the studies that try to address this challenge. Thus, designing simple and hence acceptable user interfaces for elderly requires considering their preferences and impairments such as visual, audial, psychomotor and cognitive impairments as the main design parameters.In this thesis, we study graphical user interfaces for elderly people with different impairments in the context of in-home healthcare system that involves daily living monitoring, focusing on the relation between two main design parameters of a graphical user interface: page complexity which is the number of interface elements on each page and the page hierarchy which is the number of the pages to be traced in order to finish a task. In order to study the dichotomy between these two phenomena, we designed two versions of the interface: One version is the flat version which has less page hierarchy with more complex pages and the other version is the deep version which has deeper page hierarchy with less complex pages.We conducted experiments with 18 elderly people having different impairments in order to understand whether the flat version or the deep version would be more acceptable / preferable. We asked them to complete some tasks such as making a video-call to a friend and setting a reminder to the agenda. Using the errors, time, inter-touch time between two consequent interactions, key strokes and clicks as the experiment metrics, the results revealed that the flat version with a reasonable complexity level would be more acceptable by elderly. We also report different findings about elderly perception of interacting by a user interface such as touching phenomena and perception of interface elements like buttons and interactive sentences.