Joint inventory and pricing decisions: Reference effects and delay sensitive customers
Birleşik envanter ve fiyatlandırma kararları: Referans etkisi ve gecikmeye duyarlı müşteriler
  1. Tez No: 312077
  2. Yazar: MEHMET GÜRAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ, PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Rassal talebe sahip bir ürünün birleşik envanter ve fiyatlandırma problemini iki farklı bağlamda değerlendiriyoruz. İlkinde, ürünün talebinin referans etkisine maruz kaldığı dönemsel gözden geçirmeli problemi incelemekteyiz. Rassallık toplamsal ve çarpımsal rassal terimlerle sağlanmakta. Müşteriler, zarardan kaçan ve zarar duyarsız olmak üzere farklı davranışlar sergilemekteler. Sadece toplamsal rassal terim içeren talep modellerde problemin iki alt probleme ayrılabileceğini gösteriyoruz ve sonsuz dönemli problemin kararlı durum çözümünün var olduğunu gösteriyoruz. Üretim maliyetini gelirden düşerek elde edilen değeri değiştirilmiş gelir olarak adlandırarak, konkav talep ve konkav değiştirilmiş gelir fonksiyonuna sahip modellerde durum değiş- kenlerine bağlı hedef stok politikasının optimal olduğunu gösterebiliyoruz. Optimal hedef stoğun referans fiyatla yükseldiğini ispatlıyoruz. Sonrasında toplamsal ve çarpımsal rassal terimler içeren talep modellerini inceliyoruz. Bir dönüşümden sonra konkav olan talep ve gelir fonksiyonlarına sahip modeller için duruma bağlı hedef stok politikasının optimal olduğunu gösteriyoruz. %Bölüm sonunda ise oldukça geniş sayısal analizler sunuyoruz.İkinci bağlamda ise, çeşitli sınıflara ait gecikmeye duyarlı müşterilere ürün satan kapasitesi sınırlı bir üreticinin sürekli gözden geçirmeli problemini göz önüne alıyoruz. Problemi tam öncelikli olmayan M/M/1 kuyruk sistemine göre modelliyoruz. Envanter kararları için kapalı formda çözümler sunuyoruz. Problem için bir sürekli yaklaşık- lama sağlayıp, tek tip müşteri içeren problemler için basit ve açık çözümler veriyoruz. Optimal fiyatların teşvik uyumlu olduğunu, yani gelen her müşterinin özelliklerini üretici tarafından bilinmese de, gelen müşterilerin kendilerine sunulan fiyatlar arasından kendileri için hesaplanmış fiyatları seçeceğini gösteriyoruz.Ayrıca bazı sayısal örnekler sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
We consider joint inventory and pricing problem of a single product with stochastic demand in two different contexts. In the first one, we study a periodic review problem where the demand of the product is subject to reference effects. Randomness is introduced with additive and multiplicative random terms. The customers have different attitudes such as loss-aversion or loss-neutrality. For the demand models with an additive random term, we show that the problem can be decomposed into two subproblems and a steady state solution exits for the infinite horizon problem. Defining the modified revenue as revenue less production cost, we show that a state-dependent order-up-to policy is optimal for concave demand models with concave modified revenue functions. We also show that the optimal inventory level increases with the reference price. For the demand models with an additive and a multiplicative random term, we show that a state-dependent order-up-to policy is optimal for demand models and expected revenue functions which are concave after a transformation. We also provide an extensive computational study. For the second context, we consider a capacity constrained manufacturer who serves several classes of delay sensitive customers. We model the problem as an M/M/1 queueing system with non-preemptive priorities. We give closed form solutions for the inventory decisions. Using an approximation on to the problem we provide explicit solutions when there is a single customer type. We also show that the optimal prices are incentive compatible in the sense that they optimize the profit of the manufacturer even if the manufacturer does not have any information about an arriving customer and let the customer choose a price from a provided menu of prices.