Resource portfolio problem under resource dedication policies in multi-project environments
Çoklu proje ortamlarında kaynak adanması politikaları altında kaynak portföyü problemi
- Tez No: 312078
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY, PROF. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çoklu proje çizelgeleme ve yönetim problemi proje çizelgeleme yazınında önemli bir yer tutmaktadir. Kaynaklarla ilgili kararlar problemdeki farklı projeleri kısıtlar üzerinden birbirine bağladığından, çoklu proje çizelgeleme problemleri için önemli bir olgudur. Bu doktora tezinde kaynakların projeler tarafından kullanılma biçimini karakterize eden kavrama kaynak yönetim politikası adı verilmiştir. Kaynak yönetim politikaları, çoklu proje çizelgeleme probleminin özellikerine göre değişiklikler gösterebil-mektedir (projelerin geniş bir coğrafyaya dağılmış olması, kaynaklara ve projelere özel karateristikler vb.). Bu sebepten, değişik çoklu proje problem çerçevelerini tanımlaya- bilmek için, değişik kaynak yönetim politikaları sunulmalıdır. İki ayrı kaynak yönetim politikası bu doktora tezi çerçevesinde sunulmuştur. İlk politika Kaynak Adanması (KA) politikasıdır. KA politikasında yenilenebilir kaynaklar projelere paylaştırılmak yerine adanmaktadır öyleki adanma işleminden sonra kaynaklar projeler tarafından paylaşıla- mamaktadır. İkinci politika ise, KA politikasının bir uzanımıdır. Gevşetilmiş Kaynak Adanması (GKA) olarak adlandırılan bu politikada yenilenebilir kaynaklar projeler arasında taşınabilmektedir. Bu kaynak taşımasının gerçekleştirilmesi için bir projenin bitiş zamanının öteki projenin başlangıç zamanından önce olması gerekmektedir. Bu kaynak yönetim politikaları genel kaynak kapasitesi kararlarını dahil edildiği bir problem çerçevesinde incelenmiştir. Bu problem Kaynak Portföyü Problemi (KPP) olarak adlandırılmaktadır. Bu doktora tezinin genel katkıları değişik kaynak yönetim politikaları altındaki KPP tanımları ve bunlar için sunulan çözüm yöntemleridir.
Özet (Çeviri)
Resource related decisions are one of the important aspects of multi-project environments, since the resource based considerations define the environment as a multi-project problem by coupling projects with corresponding conceptual and physical constraints. The characterization of the way resources are used by the individual projects in a multi-project environment is named as resource management policy in this dissertation. Resource management policies can differ with respect to the environment characteristics (e.g., geographical distribution of projects, specific resource characteristics, etc.). Thus, to identify and characterize different properties and aspects of the multi-project environment, different resource management policies need to be defined. Two different resource management policies are proposed in this dissertation. The first one is the Resource Dedication (RD) policy where resources cannot be shared among projects because of the characteristics of the multi-project environment. The second policy is an extension of RD, such that renewable resource transfers among projects are allowed when one of the projects finishes before the start of the another one. This resource management policy is called the Relaxed Resource Dedication (RRD) policy. These different resource management policies are investigated in a problem environment such that general resource capacities are included into the problem as another decision level. This problem is called Resource Portfolio Problem. The main contributions of this dissertation are the definitions for RPP under different resource management policies, corresponding mathematical models and the proposed solution approaches for multi-project scheduling problems.