Testiküler arter ligasyonunu izleyen değişik sürelerde leydig hücrelerinin yapısal olarak incelenmesi
- Tez No: 31215
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ergin tavşanların atestikülaris'leri tek taraflı olarak ligature edildi. Ligasyondan sonra uygulamanın yapıldığı taraftaki testisler 6,18,24 saat ve 4 gün sonra çıkarılarak çeşitli yöntemlerle ışık ve elektron mikroskobik olarak incelendiler. Ligasyon uygulanan ilk deney grubunda Leydig hücrelerinde geçici bir irileşme gözlendi, bu durum ilerleyen gruplarda yerini ufalmaya özellikle sitoplazmada küçülmeye bıraktı. Ligasyon sonucu tüm deney gruplarında giderek artan oranlarda granülsüz endoplazma retikulumu sisternalarında genişlemeler vardır. Bu genişleyen sisternalar yer yer birbirleriyle birşelerek daha geniş yapısı bozulmuş boşluklara bırakmıştır. Özellikle 18 ve 24 saatlik gruplarda genişleyen granülsüz endoplazma retikulumu sisternaları içerisinde salgının atipik olarak birikmesi ve kristalizasyonu sonucu oluşan yoğun yapılar ayırdedildi. Aynı yapılar intisitisyel alanda ve hatta yakın damar lümenlerinde de gözlendi. Salgının böyle atipik durum alması sitoplazmada salgı granüllerinin gittikçe azalmasına hatta son deney grubunda hemen hiç gözlenmemesine neden oldu. İlerleyen deney gruplarında özellikle 24 saat ve 4 günlük grupta çekirdek iç ve dış zarı arasındaki aralık genişledi. Hücre veçekirdek zarında dejenerasyona bağlı yerel erimeler vardı ve çekirdek içeriği sitoplazmaya dağılmıştı. Ancak bu çalışmadaki tüm gruplarda birçok organelde rastlanan ileri derecede dejenerasyonlara yalnızca Golgi kompleksi ve mitokondriyonlarda rastlanmadı. Sonuç olarak, bizim deney sürecimizde a.testikülaris ligasyonu sonucu Leydig hücrelerinde arterial beslenmenin engellenmesine bağlı atipik salgılama gözledi. Hücre ve çekirdek zarında ve granülsüz endoplazma retikulumu sisternalarında ileri dejenerasyonlar görüldü. Ancak, hücre bütünlüğünü kapsayan bir dejenerasyon oluşması daha uzun deney zamanlarının uygulanmasını gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In this study testicular arteries of adult rabits were ligated, bilateraly, at the 6th, 18th, 24th hours and on the 4th day and excised testises were observed under the light and electron microscope. In the 6tn hour experimental group there was a temporary hypertrophy in Leydig cells after ligation. However in all the remaining groups reduction a size was observed especially in the cytoplasm. In all the experimental groups sistern of smooth endoplasmic reticulum were expended due to ligation and fused forming larger and structuraly degenerated spaces. Especially in the 18th and the 24th hour groups, dense structures were seen due to crystalisation and atypical collection of secretion in the sisterns of granular endoplasmic reticulum. Some identical structures were also seen in the interstitial space and even in the vessel lumens. The atypical formation of the secretions, coused the reduction of secretuar granules in the cyptoplasm. Nearly no granules were seen in the last experimental group. Especially in the 24*h hour 4tn day groups the space between the inner and outer nuclear membrane expended. Both the cell 73membrane and the nuclear membrane partially disappeared due to the degeneration and the nuclear content spread in the cytoplasm. In all the groups of this study no dejeneration was seen in Golgi complex and the mitochondria. As a conclution, the duration of the present experiment was enough to produce, a atypical secretion in the Leydig cells as a result of the a-testicularis ligation. Also, degenerations were observed in the cell and the nuclear membranes and the sisternae of the smooth endoplasmic reticulum. However, to obtain a total degeneration in the cell may require longer experimental periods. 74