Relativistik ortalama alan modelinde çekirdek taban durum özellikleri
Ground state properties of nuclei in the relativistic mean field model
  1. Tez No: 312157
  2. Yazar: TUNCAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Relativistik Ortalama Alan (RMF) modeli çerçevesinde Neon izotop zincirindenbaşlanarak süper-ağır Darmstadtiyum izotop zincirine kadarproton damlama çizgisinden (dripline) nötron damlama çizgisine kadar uzanan 51 çift-çiftçekirdek izotop zincirinin nükleer taban durum özellikleri sistematik olarak incelendi. Buçekirdeklerin taban durum bağlanma enerjileri, iki-nötron ayırma enerjileri, nötron, protonve yük yarıçapları, elektrik kuadrupol momentleri ve deformasyon parametrelerihesaplandı. Bununla beraber bazı çekirdek izotopları için nötron ve proton tek-parçacıkenerji seviyeleri, potansiyel enerji eğrileri, süper-ağır çekirdekler için alfa-bozunumuenerjileri ve ortalama yarı-ömür süreleri, taban durumdan ilk uyarılmış seviyeye elektrikkuadrupol geçiş olasılıkları ve sözdespin (pseudospin) çiftlerinin deformasyona bağlıdeğişimleri incelendi. Sonuç olarak RMF modeli periyodik tabloya başarılı bir şekildeuygulandı ve 51 çift-çift çekirdek izotop zinciri için bir nükleer veri tablosu oluşturuldu.Ayrıca RMF modelinin çekirdek deformasyon ve boyutlarını belirlemede bazı nükleermodeller ile karşılaştırıldığında daha başarılı olduğu deneysel sonuçlar yardımıylagösterildi ve RMF modelinin sözdespin simetrisi ile olan ilişkisi önceki çalışmalarlauyumlu olarak ortaya koyuldu.
Özet (Çeviri)
In this work, starting from isotopic chain of Neon to those of superheavy darmstadtium, nuclear ground state properties of even-even 51 isotopic chains of nuclei which are laybetween proton dripline and neutron dripline were systematicallyinvestigated by using the Relativistic Mean Field (RMF) model. Ground state binding energies,two-neutron separation energies, neutron, proton and charge radii, quadrupole momentsand deformations of the nuclei were calculated. In addition, for some isotopes single-particleenergies of neutrons and protons, potential energy curves, alpha-decayenergies and half-life of Superheavy nuclei, electric quadrupole transition probabilities forground state to first excited state and evolution of pseudospin doublets through quadrupoldeformation were investigated in detail. As a result, the RMF model was employed on awide range of periodic chart successfully and a nuclear data table were built up for 51even-even isotopic chains of nuclei. Besides, it was clearly indicated that the predictions ofthe RMF model for describing sizes and deformations of nuclei are in agreement withexperimental results more than those of some nuclear models. Also relation between RMFmodel and pseudospin symmetry was discussed and behavior of pseudospin doubletsthrough quadrupol deformation was carried out as agreement with previous studies.