İfosfamide'in sıçan böbrek dokusu üzerine etkilerinin morfolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 31217
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
-31. ÖZET Bu deneysel çalışmada son yıllarda kullanımı gittikçe artan Ifosfamide'in tedavi dozlarında sıçan böbrekl erindeki etkileri mor folojik yönden araştırıldı. Çeşitli zaman aralıkları ile kesilen sıçanların böbrekleri ışık mikroskobu ile incelendiğinde: ilacın verilmesi kesildikten kısa süre sonra glomerül Bowman kapsülü parietal yaprağında yer yer kalınlaşmalar görülmekle beraber; episit.endotel hücresi ve mezangi- al hücrelerde bir değişiklik gözlenmedi. Tubul uslarda çok sayıda vakuol ve lizozomlara çekirdeklerin de piknotik değişikliklere, mikrovilluslarda bozulmaya tubulo-sellü- ler çıkıntılara rastlandı. înterstisyel bölgede bağ dokusunda artışın yanısıra,perttübu- ler kapi 11 erlerde genişleme görüldü. ilacın kesilmesinden 10 gün sonra degeneratif değişikliklerde azalmaların başlaması insanlarda olduğu gibi olayın reversibl olduğu nu göstermektedir. Ifosfamid tek başına veya diğer kemoterapötiklerle beraber birçok tümörün tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak özellikle çocuk larda ciddi nefrotoksi siteye yolaçtığı için Ifosfamide'le tedavi esnasında hastaların devamlı olarak idrar tetkikleri ve böbrek fonk siyon testleri ile takip edilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-32- SUMMARY In present study, the effects of therapeutic doses of Iphosphamide on rat kidney were investigated morphologically, since the usage of it is getting more increase recently. When the kidney material of the rat that was cut in variable periods, were investigated under the light microscope: Short time after the administration of the drug was stopped there was no any change in epicit,endotel and mezangial cells although flecked thickening was seen in parietal layer of Bowman's, capsule of the glomerule. There were many vacuoles and lysosomes in tubules, their nuclei have picnotic changes, anomaly and tubulo-cellular prominences were seen in microvilli. As connective tissue increases in interstitial area, peri - tubuler capillary became large. After ten days from the administration of the drug, the degenerative changes started to reduce like it is seen in human. This shows that the pathology is reversible.-33- Iphosphamide is used in the treatment of many tumours alone or with other chemotherapeutics. But since it is the cause of nephrotoxicity during the treatment with Iphosphamide especially in children, the patients should be followed very often by urine analysis and the function tests of kidney.