1992-1995 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesine lokal ileri meme kanseri tanısıyla başvuran hastaların tedavi ve takip sonuçları
- Tez No: 49824
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERAY KARAHACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu retrospektif çalışmada; cerrahi + RT±KT±Tmx. ile tedavi edilmiş, non inflamatu- ar ve non metastatik lokal ileri meme kanserli hastalar hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım yönünden değerlendirilmiştir. 49 lokal ileri evre meme kanserli (44 'ü Evre IHA, beşi de Evre IIIB) bayan hasta, Mayıs-1992 ile Ağustos-1995 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'nde tedavi edilmişlerdir. Hastaların ortalama yaşı 49 olup ortalama takip süresi ise 26 aydır. Hastalara genellikle önce mastektomi (simple, radikal veya modifıye radikal) uygulanmış ardından RT ve/veya KT ilave edilmiştir. Onüç hastaya KT verilmemiştir. Kemoterapötik ajan olarak sıklıkla cyclophosphamide, methotrexate, 5FU, adriamycin veya epirubicin'den herhangi üçü (CMF, FEC, FAC) kombine olarak dört ya da altı kür uygulanmıştır. RT'de uygulanan doz ise sıklıkla thorax cidarı +periferik lenfatiklere 5000 cGy'dir. Ortalama 26 aylık takip sonunda elde edilen beş yıllık genel sağkalım %37.86, 44 aylık hastalıksız sağkalım ise %22.24'dür. İki yılın sonundaki genel sağkalım %78.60 iken hastalıksız sağkalım %45.27'dir. C+RT+KT±Tmx.'le tedavi edilen 36 hastanın beş yıllık genel sağkalımı %38.88 iken, KT almayan 13 hastanın dört yıllık genel sağkalımı %32.95 bulunmuştur (p =0.52). Yine C+RT+KT±Tmx.'le tedavi edilen 36 hastanın dört yıllık hastalıksız sağkalımı %22.85 iken, KT almayanlarda bu oran %19.37'dir (p=0.55). Sonuç olarak; lokal ileri evre meme kanserlerinde en iyi genel ve hastalıksız sağkalım oranlarının, cerrahi+RT+KT±hormonoterapi'den oluşan multimodal tedavi ile elde edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From May-1992 to August-1995, 49 patients with lokally advanced, non metastatic, non inflamatuar breast cancer were treated with postoperative RT±CT±Tmx. Systemic treatment, which generally was started after surgery, consisted of a combination of CMF, FEC or FAC, four-six cycles. 50 Gy RT was given to regional lymph node areas and chest wall. After a median follow-up time of 26 months; the overall five-year survival rate was % 37.86, 44-month dsease free survival (DFS) rate was % 22.24. In CT group the overall five-year survival rate was %38.88, four year DFS rate was % 22.85. The patients receiving postoperative RT alone had %32.95 overall four-year survival rate, and % 19.37 four-year DFS rate. Our results show that the best lokoregional control and overall survival rates were achieved with multimodal treatment consisting of surgery +RT+CT±Tmx in lokally advanced breast cancers.