İlaç taşıyıcısı olarak gözenekli hidroksiapatit (HAP) kullanımının incelenmesi
Investigation of the usage of porous hydroxyapaiite (HAP) as a drug carrier
- Tez No: 312188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMEL AKYOL, PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kontrollü ilaç salımı, ilacı daha az dozda, seyrek aralıklarla, yan ve zararlı etkilerden arındırarak hedef bölgeye gönderme çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda ilaç taşıyıcı sistemin biyouyumluluğu büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yüksek biyouyumluluğu sayesinde hidroksiapatit biyoseramiği öne çıkmaktadır. Kontrollü ilaç salımında istenen uzun dozlama aralığı ve kontrollü salım hızı, hidroksiapatit biyoseramiği üzerinde farklı çalışmaların geliştirilmesine yol açmıştır.Bu çalışmada farklı çözelti başlangıç konsantrasyonlarındaki ibuprofen ilaç etken maddesinin gözenekli hidroksiapatit tabletler üzerine adsorpsiyon davranışları incelenmiştir. Ayrıca farklı gözeneklilikteki hidroksiapatit tabletlere yüzeyden damlatma yöntemiyle adsorbe edilen ampisilin sodyum ilaç etken maddesinin, hidroksiapatit tabletlerden salım kinetikleri gözlemlenerek, gözenekliliğin ilaç salımına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Controlled drug release is the study of sending the drug to target zone in less dose, infrequent range and without the advers and harmful effects. In these studies, the drug carrier system?s biocompatibility is very important. Therefore with high biocompability, hydroxyapatite bioceramics gain importance. The desired long dose range and controlled release rate in controlled drug release, cause different studies to develop on hydroxyapatite bioceramics.In this study the adsorption behavior of ibuprofen was examined above the porous hydroxyapatite tablets. Also from the different porous hydroxyapatite tablets, the release kinetics of ampisilin sodium antibiotic, which adsorbed from surface with dropping, was observed and the effect of porosity to drug release was examined.