Sıvı dökme yük terminallerinde elleçleme verimliliğinin iyileştirilmesi
Improving handling efficiency in liquid bulk terminals
- Tez No: 828534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BAL BEŞİKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk limanlarında elleçlenen yükleri türlerine göre katı dökme yük, sıvı dökme yük, genel kargo, konteyner ve araç olmak üzere beş gruba ayırdığımızda, sıvı dökme yüklerin toplam yük içerisindeki hacmi son yıllarda ilk ya da ikinci sırada olmaktadır. Bu açıdan sıvı dökme yük terminallerindeki elleçlemenin verimli olması Türkiye'nin ithalat ve ihracat dengesine de ciddi oranda etki etmektedir. Çalışmada Türkiye'deki sıvı dökme yük terminallerinin yük elleçleme süreçlerini incelenmek maksadıyla seçilen iki sıvı dökme yük terminaline ait veriler analiz edilmiştir.Tankerlerin terminale yanaşmak için hazırlık mektubu verişinden, iskelelere yanaşıp elleçlenmesi sonrası ayrılışına kadar geçen süre bölümlere ayrılmış ve her bir süre iki terminal arasında kıyaslanmıştır. Ayrıca Türkiye'de ve Dünya'da benzer ölçekteki terminallerin verileriyle kıyaslamalar da yapılmıştır. Tankerlerin elleçlenme süreçlerindeki bekleme nedenlerinin öğrenilebilmesi için terminal yöneticilerinden oluşan bir ekibe beyin fırtınası ve balık kılçığı çalışmaları yapılmış, bu çalışmadan elde edilen veriler, 100 kişiden oluşan bir örneklem grubuna yapılan anketle karşılaştırılmıştır. Yaşanan beklemelerin kök nedenlerinin bulunmasıyla, çözüm önerisi oluşturmak ve süreç iyileştirmeleri gerçekleştirebilmek maksadıyla FRAM tekniğinden yararlanılmıştır. Elleçleme süreçlerinin ve terminal iskelelerinin Arena programı aracılığıyla modellenmesiyle, terminallerde yapılabilecek yatırım ve süreç iyileştirmelerinin elleçleme süreçlerine toplam katkısı ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the cargo handled in Turkish ports divided into five groups according to their types as solid bulk cargo, liquid bulk cargo, general cargo, container and vehicle, the volume of liquid bulk cargoes in total cargo has been in the first or second place in recent years. For this reason, the efficient handling of liquid bulk cargo terminals has a significant impact on Turkey's import and export balance. In the study, two liquid bulk cargo terminals operating in Turkey were taken as a sample and data on cargo handling processes in these terminals were analyzed. The time between the Notice of readiness letter of the tankers for berthing to the terminal and their departure was divided into sections and each time was compared between the two terminals. In addition, comparisons were made with the data of similar scale terminals in Turkey and in the world. Brainstorming and fishbone methods were conducted with a team of terminal managers in order to learn the reasons for waiting in the handling processes of the tankers. The data obtained from this study were compared with a questionnaire made to a sample group of 100 people. FRAM technique was used in order to propose solutions to the waiting times and to realize process improvements. By modeling the handling processes and terminal piers through the Arena program, the impact of process improvements that can be made at the terminals on the handling processes were measured.