Üstün zekâlı tanısı olan ve olmayan ergenlerin çeşitli değişkenlere göre yılmazlık düzeylerinin incelenmesi
The investigation of resilience levels of adolescents' diagnosed as gifted and non-gifted according to various variables
  1. Tez No: 620495
  2. Yazar: ELİF KALELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KÖKSAL KONİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada üstün zekâlı olan ve Bilim Sanat Merkezleri'nde eğitim gören ergenlerle, üstün zekâlı tanısı olmayan ergenlerin çeşitli değişkenlere göre yılmazlık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 14-15 yaş aralığında 2015-2016 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde Bahçelievler Bilsem'e ve Beşiktaş Bilsem'e devam eden 100 üstün zekâlı tanısı alan öğrenciyle, Bakırköy İlçesinde Gürlek Nakipoğlu Anadolu Lisesi'nde okuyan üstün zekalı olarak tanılanmamış ve herhangi bir Bilsem'e devam etmeyen 100 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 112'si erkek, 88'i kızdır. Araştırmada öğrencilerin yılmazlık düzeylerini belirlemek için Özcan'ın (2005: 57) Türkçeye uyarladığı California Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üstün zekâlı ergenler ile üstün zekâlı tanısı olmayan ergenlerin yılmazlık düzeylerinde anlamlı derecede farklılık bulunmuştur. Alt ölçeklerle yapılan karşılaştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: Üstün zekâlı olan ergenlerin toplumdaki koruyucu ilişkiler ve yüksek beklentiler, okuldaki koruyucu ilişkiler ve yüksek beklentiler, öz-yetkinlik ve öz-farkındalık, amaçlar ve özlemler ve problem çözme düzeyleri üstün zekâlı tanısı olmayan akranlarına göre daha yüksektir. Ailedeki koruyucu ilişkiler, yüksek beklentiler ve anlamlı katılım için olanaklar alt boyutunda gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılık görülmemiştir. Üstün zekâlı tanısı olmayan ergenlerin arkadaş grubundaki koruyucu ilişkiler boyutu ve empati boyutu puanları üstün zekalı öğrencilerin puanlarından anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Üstün zekâlı olan kız ergenlerin yılmazlık düzeylerinin, üstün zekâlı erkek öğrencilerin yılmazlık düzeylerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Üstün zekâlı tanısı olmayan ergenlerdeyse yılmazlık ölçeği toplam puanı cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşma göstermiştir ve bu farkın erkek öğrenciler lehine olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the levels of resilience in diagnosed as gifted and non-gifted adolescents under different variables: The study group of the research consists of a total of 200 students, aged 14-15; 100 diagnosed as gifted students studying in Istanbul in the schools of Bahcelievler and Besiktas Bilsem, and 100 non- gifted students attending Gürlek Nakipoglu Anatolian High school in Bakirköy and any of Bilsems who don't continue in the academic year of 2015-2016. 112 of these students are male, and 88 of them are female. To assess the levels of resilience in these students, the California Healthy Kids Survey Resilience and Youth Development Module High-School Questionnaire, adapted to Turkish by Özcan (2005) was selected. As a result of the study, meaningful differences between the resilience levels of diagnosed gifted and non-gifted adolescents were observed. A comparison of the subscales led to the following findings: In gifted adolescents, the levels of protective relationships in the society and high expectations, protective relationships at school and high expectations, self-competence and self-awareness, objectives and longings, and problem solving were higher than those of their non- gifted peers: No meaningful differences at the subscales of protective relationships in the family, the possibilities for high expectations and meaningful participation were found. Meaningful differences between the scores of protective relationships in the social circle and empathy were found. These scores were higher for the non- gifted student: The leves of resiliency between gifted and talented female adolescents were meaningfully higher than those of gifted and talented male adolescent. The difference between the resiliency levels within the non-diagnosed gifted peer group, on the other hand, were found to be higher for the male student.