Sismik yalıtımlı betonarme bir köprünün analizi ve performansının değerlendirilmesi
Analysis and performance assessment of a seismic isolated RC bridge
  1. Tez No: 312227
  2. Yazar: METİN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sismik yalıtım sistemlerinin köprü ve viyadük gibi karayolu taşımacılığı için kullanılan yapılardaki kullanımının temel amacı; köprü altyapısı ile köprü üst yapısını birbirinden yatay rijitliği düşeye nazaran oldukça az olan bağlantı elemanları ile ayrılarak yapı periyodunun uzatılmasıdır. Böylece, üstyapıya aktarılan ivmelerin ve dolayısı ile üstyapı atalet kuvvetlerinin azaltılmaktadır.Bu çalışmada; çok açıklıklı betonarme kutu kesitli bir köprüde sismik yalıtım sistemlerinin doğrusal olmayan davranışı incelenmiş ve yüksek sönümlü kauçuk izolatörlü sismik yalıtım sistemlerinin betonarme yapının performansına etkisi irdelenmiştir. Köprüde ankastre modelin ve üstyapı ile altyapı arasına yerleştirilen bağlantı elemanları kullanılarak modellenen yalıtımlı modelin deprem talepleri ve göreli ötelemeleri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada kolon üst uçlarının tabliyeye ankastre bağlanması ve yalıtımlı olarak bağlanması durumlarında artımsal itme analizi, doğrusal olmayan statik itme analizi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Köprülerde sismik yalıtım uygulaması için sıkça başvurulan AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) yönetmeliğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of adding seismic isolation systems to stuctures used for road transportation such as bridges and viaducts is to increase the natural period of the structure by seperating infrastructure and superstructure by means of link elements having relatively low lateral stiffness. Therefore, accelerations transferred to the superstructure, accordingly inertia forces, are decreased.In this study; non-linear behavior of seismic isolation system added to a multi-span reinforced concrete bridge with a box cross-section was analyzed and the effect of high damping rubber seismic isolation systems on the performance of the reinforced concrete structure was investigated. Demands and relative drift ratios of the bridge modelled using rigid joints and the bridge with seismic isolation system modelled using link elements were compared. Performance evaluations for both models were conducted by employing incremental pushover analyses, nonlinear static pushover analyses and nonlinear time-history analyses. The code by AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials), which is used widely for adding seismic isolation systems to bridges, is used.