Belirleme kodları ve küme kaplama problemi
Identifying codes and set cover problem
  1. Tez No: 312238
  2. Yazar: FERHAT KÜRÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Graf teorisi günlük hayatta birçok uygulama alanı olan araştırma konularından birisidir. Bu bağlamda çoğu optimizasyon problemi graf teorisine uyarlandıktan sonra belirleme kodları vasıtasıyla çözüme kavuşturulabilir.Diğer taraftan küme kaplama problemi de gerçek hayata uyarlanabilecek problemlerden birisidir. Bu çalışmada belirleme kodları ve küme kaplama problemi arasındaki bir indirgeme incelendi. Bu indirgeme aracılığıyla bu problemlerden birisine uyarladığımız bir problemi diğerine de aktarabiliyoruz.Çalışma planımızı şu şekilde özetleyebiliriz: Bölüm 2-3-4-5'de kümeler teorisi, graf teorisi, karmaşıklık sınıfları, belirleme kodları ve kaplama problemi ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. Ana problemimiz olan belirleme kodları ile kaplama problemi arasındaki indirgemeye ise Bölüm 6'da geçildi. Bu bölümde bu iki problem arasında geçişi sağlayacak iki yapı verildi. Bir sonraki bölümde de belirleme kodları ile ilgili uygulamalar incelendi.
Özet (Çeviri)
Graph theory is a research area that one of the most find practise. In this manner, after an optimization problem adapt to the graph theory, it can be solved via the identifying codes.In addition to this, the set cover problem is one of the problems can be applied to real life. A reduction between the covering problems and identifying codes have been studied in this thesis. We can transfer a problem that have been adapted one of these problems from one to another.We can summarize our work such following: Definitions about set theory, graph theory, complexity classes, identifying codes and set cover problems were given in sections 2-3-4-5. The reduction between the covering problems and identifying codes have been studied in 6. chapter. There are two structures that supply to pass from one to another problem in this chapter. In the next section applications about identifying code has been invastigated.