Evde bakım hizmeti sunan aile bireyi bakıcıların moral ve manevi değerlerinin başaçıkmadaki etkisi
Morale and spiritual values of informal caregivers who serve home care service while coping with the difficulties
- Tez No: 312309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Religion, Psychology, Social Work
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Evde bakım hizmeti sunan aile bireyi bakıcıların moral ve manevi değerlerinin başaçıkmadaki etkisini anlamaya yönelen bu araştırma nitel bir yaklaşımla kurgulanmıştır.Türkiye açısından yeni bir hizmet modeli olan ?evde bakım hizmeti? genellikle sağlık boyutu ön planda tutularak ele alınmış, bu hizmetin önemli bir yanını oluşturan bakıcıların bakım sorumluluklarını yerine getirirken manevi, duygusal, sosyal ve kültürel arka planda taşıdıkları değerleri üzerinde pek durulmamıştır. Bu nedenle kuramsal dayanağını anlayıcı yaklaşımın oluşturduğu bu araştırmada, aile bireyi bakıcıların bakım hizmeti sunarken başaçıkmada yararlandıkları öznel değerleri üzerinde durulmuştur.Araştırma kapsamında Rize İl Merkezi'nde ağır düzeyde bakıma muhtaç özürlüsüne bakım hizmeti sunan 30 aile bireyi bakıcı ile görüşülmüştür. Aile bireyi bakıcıların kendi ifade biçimlerinden yaralanılarak başaçıkmada yardım ve destek aldıkları moral ve manevi değerlerinin neler olduğu konusunda bütüncül ve derin bir kavrayışa ulaşılmıştır.Görüşmelerin analizi sonucunda bakım hizmeti sunan aile bireyi bakıcıların sürekli ve kesintisiz hizmet sunmaları nedeniyle tükenmişlik duygusu yaşadıkları ve manevi desteğe muhtaç oldukları anlaşılmıştır.Araştırmanın sonucunda ailelerin güçlü moral ve manevi değerlerine vurgu yapılarak psiko-sosyal destek sağlanması gerektiği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed with a qualitative approach and aiming to understand the effect of morale and spiritual values of informal caregivers who serve home care service while coping with the difficulties.?Home care service?, which is a new service model for Turkey, has been considered only prioritising the health dimension so far. Informal caregivers are one of the most important parts of home care service but while discharging their care responsibilities, the values in their spiritual, emotional, social and cultural backstage haven?t been emphasized. Therefore in this research it is stressed on subjective values of informal caregivers that they benefit to cope with the difficulties while serving home care service. Interpretive approach is the speculative basis of this research.Within the scope of this research, 30 informal caregivers from Rize city center, who are serving care service for their handicapped in need of severe care, were interviewed. Availing from their own wording, it was reached a holistic and deep understanding about what morale and spiritual values are that they take support and help to cope with.As a result of analysis of the interviews, it was understood that informal caregivers have burnout syndrome and need spiritual support by reason of their continuous and uninterrupted care service.As a result of this research, it was reached the conclusion that families should be provided psycho-social support by emphasizing their strong morale and spiritual values.