Kuruluşundan Cumhuriyetin ilk yıllarına geçen süreçte Jandarma okulları
Gendarmeri̇e schools i̇ts establi̇shment unti̇l the fi̇rst years of Republi̇c of Turkey
  1. Tez No: 417930
  2. Yazar: HÜSEYİN CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilanına ve sonrasına kadar Jandarma Teşkilatı'nda yaşanan gelişmeleri incelendikten sonra 1904 ve 1937 yılları arasında Jandarma Okullarını incelenmiştir. Jandarma Okulları'nın ilk kuruluş tarihi olan 1904 yılı Rumeli tensikatıyla beraber Selanik'te Jandarma Zabit Mektebi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de komutanlığını yapmış olduğu Selanik Efrad-ı Cedide Mektebi kurulmuştur. Adı geçen okullar kurulduktan bir müddet sonra Hareket Ordusuyla beraber İstanbul'a taşınmıştır.Milli Mücadele'nin başlamasıyla ve Ankara'da Meclisin açılmasıyla beraber 1922 yılında Jandarma Okulları da buraya taşınmış ancak yeni kurulduğu binanın yeterli olmaması sonucu İzmit'e taşınmıştır. İki yıl boyunca İzmit'te öğrenimine devam eden okullar 1924'te Konya'ya nakledilmiştir.Günümüz Jandarma Okullarının temelinin atıldığı 1930 yılında çıkarılan 1706 Sayılı Jandarma Kanunu'nun sonucu olarak Jandarma Okullarının bütün şubeleri kapatılmıştır. Yeni yasayla jandarma subayları artık Kara Harp Okulu kaynağından karşılanmaya başlamıştır. 1936 yılında Ankara'da Jandarma Subay Okulun kuruluşuyla birlikte Harp Okulu kaynağından mezun olan öğrenciler ve Gedikli Erbaş Mektebi öğrencileri bu okulda eğitim gördükten sonra modern çağın gereklerine uygun nitelikte Cumhuriyet Jandarması olarak mesleğe başlayabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, from Tanzimat developments to proclamation of the Republic in the Gendarmerie Corps and Gendarmerie School was examined between 1904 and 1937. Gendarmerie Schools was founded in 1904 with the first date of establishment in Thessaloniki Rumelia with the severance Gendarmerie Officers School and Gazi Mustafa Kemal Atatürk, became the commander of efrad i Cedide School. After a while, it mentioned school boards moved to Istanbul with the Movement of Army. Starting with the opening of the National Struggle and the new Parliament in Ankara, Gendarmerie Schools where the result was not sufficient to establish moved to Izmit. Schools which continue their studies for two years in Izmit was transferred to Konya in 1924.Gendarmerie today laid the foundation of the School of Gendarmerie in 1930 as a result of 1706 issued law in all branches of the Gendarmerie Schools Act has been closed. The new law has now started to cover the gendarmerie officers from the Military School of sources. In 1936, in Ankara, who graduated from the Military Academy of the source with the organization's Gendarmerie Officers School students and Warrant Privates School Students. After studying at the school were able to begin his career as Republican Gendarmerie in conformity with the requirements of the modern age.